آشنایی با نقش SQL و نحوه کاربرد آن در اکسس

نرم افزار اکسس یکی از نرم افزار های خانواده آفیس بوده که از آن برای ایجاد بانکهای اطلاعاتی استفاده می شود . 

این نرم افزار برای ایجاد و مدیریت یک بانک اطلاعاتی امکانات متعددی را در اختیار طراح یک بانک اطلاعاتی قرار می دهد .

فرم ها ، جداول ، گزارش ها و …. همه و همه از جمله این امکانات هستند .

اما نکته ای که در این بین حائز اهمیت می باشد این است که پدید اورندگان این برنامه به امکانات موجودی که در دل این برنامه قرار داده اند بسنده نکرده اند و در واقع طراحان بانک های اطلاعاتی را محدود به همین امکانات موجود ننموده اند .

هرچند که باید اذعان نمود که امکانات از پیش طراحی شده برای این بانک اطلاعاتی می تواند طیف وسیعی از خواسته های طراحان و کاربران بانک های اطلاعاتی را پاسخ دهد اما علاوه بر این امکانات موجود امکاناتی را در اختیار طراحان قرار داده اند تا بسته به نیاز و سلیقه خود امکانات و قابلیت های جدیدی را به محیط اکسس اضافه نمایند .

در واقع یک طراح بانک اطلاعاتی می تواند با استفاده از این امکانات به شخصی سازی هر بیشتر محیط اکسس پرداخته و امکانات و قابلیت های جدید متعددی را برای زمینه کاری خود در این نرم افزار طراحی نماید .

یکی از قابلیت های مهم و کاربردی که نرم افزار اکسس به همراه خود دارد امکان کار و بهره مندی از زبان برنامه نویسی SQL  می باشد .

اینکه SQL چیست ؟ چه کاربردی دارد و نحوه استفاده و کار با آن در محیط اکسس به چه نحو می باشد موضوعی است که با هم در طی این پست آموزشی بطور مفصل به آن خواهیم پرداخت .

SQL  چیست ؟

اصولا وظیفه اصلی نرم افزار اکسس به عنوان یک نرم افزار مدیدریت بانک اطلاعاتی فراهم آوردن امکاناتی است که با استفاده از آنها کاربر بتواند اطلاعات مورد نظر خود را بصورت یک بانک اطلاعاتی ذخیره نماید .

وقتی که کاربر اطلاعات مورد نظر را وارد نرم افزار اکسس می نماید این نرم افزار اطلاعات دریافتی از سوی کاربر را در ساختارها و یا بهتر است بگوییم اشیایی به نام جدول ها ذخیره می نماید .

بسیاری از مواقع پیش کی آید که ما نیاز به انجام تغییر و تحولاتی در اطلاعات ذخیره شده خود در این جداول  داریم .

برای این منظور اکسس امکاناتی را برای ما در نظر گرفته است که با استفاده از آنها می توانیم  اطلاعات موجود در یک جدول را خوانده ، آنها را بروز رسانی و یا ویرایش نموده ، اطلاعات جدیدی را به مجموع آنها اضافه نماییم یا اینکه اطلاعات خاصی را از آنها حذف کنیم .

بنابراین برای اعمال این تغییرات نیاز داریم که به نحوی با این اطلاعات ذخیره شده در جداول دسترسی یافته و با آنها به تعامل بپردازیم .

برای این منظور یعنی امکان دسترسی به اطلاعات ذخیره شده در یک جدول راههای متعددی توسط اکسس در نظر گرفته شده است که در زیر به آنها اشاره می شود :

  • دسترسی مستقیم به داده ها ی موجود در یک جدول 

یکی از راههایی که از طریق آن می توانیم به اطلاعات یک جدول دست پیدا نماییم این است که بطور مستقیم به سراغ جدول مورد نظر خود رفته آن را باز کنیم و تغییرات مورد نظر خود را اعم از حذف ، ویرایش و یا اضافه نماییم .

این کار از چند نظر یا نشدنی است و یا در صورت شدن کاری غیر اصولی است .

نشدنی از این جهت که ممکن است جدول حاوی اطلاعات ما توسط طراح بصورت مخفی شده باشد.

و اصولا هم یک طراح با تجربه بانک اطلاعاتی امکان دسترسی مستقیم به اطلاعات موجود در یک جدول را به کاربر نمی دهد .

هرچند که امکان بازخوانی و یا ویرایش اطلاعات ذخیره شده را به کاربر می دهد اما  این امکان از طریق دسترسی مستقیم کاربر به جداول مربوطه حاصل نمی شود .

و دادن دسترسی مستقیم به اطلاعات یک جدول از این نظر غیر اصولی است که هرگونه تغییر خواسته و یا ناخواسته در نوع اطلاعاتی که در یک جدول ذخیره می شود می تواند بر عملکرد کل یک بانک اطلاعاتی اثر نامطلوب بگذارد .

بنابراین کاربر باید به نحو غیر مستقیم با اطلاعات ذخیره شده جدول در تعامل باشد و بتواند با آنها کار کند .

 

  • دسترسی غیر مستقیم به اطلاعات یک جدول 

این امر از چند طریق امکانپذیر است :

۱- استفاده از کدهای VBA و برنامه نویسی مربوط به این زبان

۲- استفاده از کدهای SQL .

استفاده از این دو زبان برنامه نویسی موجود در برنامه اکسس این امکان را برای ما فراهم می آورد که به راحتی به جستجوی اطلاعات مورد نظر خود در یک یا چند جدول پرداخته و تغییرات مورد نظر خود را در آنها اعمال نمود .

از انجا که این مطلب بطور اختصاصی به معرفی و آشنایی SQL می پردازد بنابراین از بررسی سایر موارد چشم پوشی می کنیم .

و اما اینکه SQL  چیست ؟

SQL  مخفف عبارت Structure Query Language  است .

SQL  یا همان ” زبان پرس و جوی ساختار یافته ” شامل دستورات و قواعد و مقررات متعددی است که با استفاده از آنها می توانیم با یک پایگاه داده ارتباط برقرار نماییم .

در خصوص تلفظ عبارت SQL  این نکته  خالی از لطف نیست که علاوه بر تلفظ آن بصورت   ” اس کیو ال ”  که متداول  است در بسیاری از منابع از تلفظ  ” سی _ کوال ”  به عنوان تلفظ صحیح برای آن یاد می شود .

در واقع SQL با استفاده از مجموعه قواعد و دستوراتی که دارد امکان خواندن ، ویرایش ، حذف نمودن و بروز رسانی اطلاعات موجود در یک یا چند جدول را در اختیار ما قرار می دهد .

علاوه بر این موارد با استفاده از دستورات SQL می توانیم محاسبات متعددی را نیز بر روی اطلاعات موجود شامل شمارش داده ها و نیز انجام اعمال ریاضی را بر روی آنها انجام دهیم .

 

نحوه دسترسی به زبان SQL در اکسس .

دسترسی به دستورات SQL  در داخل نرم افزار اکسس از دو طریق امکان پذیر می باشد :

  1. دسترسی به کدهای SQL از طریق Query  ها .
  2. دسترسی و استفاده از کدهای SQL در محیط برنامه نویسی VBA .

 دسترسی و استفاده از کدهای SQL  در محیط ویرایشگر کدهای VBA  موضوعی است که در این پست در مورد آن بحثی نخواهیم کرد و بررسی آن را به یک پست جداگانه وا می گذاریم .

اما در مورد دسترسی به کدهای SQL از طریق  کوئری ها:

در همین ابتدای امر باید بگویم که کوئری هایی که در محیط اکسس ایجاد می شوند همگی از دستورات SQL  استفاده می نمایند .

در واقع اگر زبان SQL  وجود نداشت چیزی به اسم کوئری نیز در محیط اکسس وجود نداشت .

بنابراین هر بار که شما یک کویری را در محیط اکسس ایجاد می نمایید  خواه این کوئری بسیار ساده باشد و یا بسیار پیچیده اکسس برای مدیریت اطلاعات تعریف شده در یک کوئری کدهایی را در قالب SQL ایجاد می کند .

شاید از خود بپرسید که با وجود SQL   و کدهای آن که کار اصلی را انجام می دهند پس چه نیازی به وجود کوئری ها می باشد؟ 

در پاسخ باید گفت که این از مزیت های کار با نرم افزار اکسس است تا افرادی که دانشی در خصوص برنامه نویسی SQL ندارند به راحتی بتوانند از امکانات این زبان بهرهمند شوند . به همین منظور اکسس یک محیط گرافیکی به نام  کوئری را پدید آورده است و با این کار کدهای SQL را در پشت پرده قرار داده و کاربر به راحتی می تواند با استفاده از این محیط گرافیکی به ایجاد پرس و جوهای خود بپردازد .

واما برویم سراغ این که چگونه می توانیم به کدهای SQL ایجاد شده توسط اکسس در محیط کوئری دسترسی پیدا کنیم .

برای این کار جدول اطلاعات زیر را در نظر بگیرید

SQL

می خواهیم در این جدول افرادی را که سن برابر با ۲۵ سال دارند را  پیدا  نماییم .

برای این منظور یک کوئری به قرار زیر ایجاد می کنیم . 

SQL

در اینجا می خواهیم به کدهای SQL  که توسط اکسس ایجاد شده اند دسترسی پیدا نماییم . 

برای این منظور همزمان که در محیط طراحی کوئری قرار داریم از طریق سربرگ Design  گزینه View  را باز نموده و گزینه SQL View  را انتخاب می نماییم . 

sql در اکسس

 

بعد از این کار وارد محیطی می شوید که در آن کدهای ایجاد شده در قالب SQL را می توانید مشاهده نمایید .

 

 

SQL

در این مطلب آموزشی با کلیاتی از زبان برنامه نویسی SQL و نحوه عملکرد و دسترسی به این کدها را مورد بررسی قرار دادیم .

در آموزش های بعدی بطور تخصصی تر نسبت به بررسی این قابلیت و نحوه کار با آن آشنا خواهید شد

بنابراین  ما را دنبال نمایید .

مطلب تکمیلی در این صوص را می توانید اینجا بخوانید :

نحوه کار با کدهای SQL در اکسس

برای مشاهده کلیپ ها و ترفندهای کاربردی در نرم افزار اکسس فقط کافی است بر روی تصویر زیر کلیک کنید  و به پیج ما در اینستاگرام بپیوندید. 

SQL

آموزش اکسس بازدید : 1,049 views 19 فوریه, 2019 ۰