ایجاد متن لینک دار در نرم افزار Word

ساده ترین راه ایجاد یک متن لینک دار در نرم افزار Word این است که بعد از تایپ یک آدرس اینترنتی که اشاره به یک سایت و یا وبلاگ در اینترنت دارد بلافاصله دکمه Enter  و یا Space Bar  را از روی صفحه کلید خود فشار دهیم بلافاصله بعد از این کار ملاحظه خواهید نمود که فرمت متنی که بصورت یک آدرس اینترنتی است تغییر یافته و بصورت یک متن لینک شده در خواهد آمد . 

اکنون اگر  موس خود را بر روی این متن ببرید یک کادر راهنما برای شما به نمایش در خواهد امد که از شما می خواهد که برای دنبال نمودن لینک مربوطه ابتدا کلید CTRL  را از روی صفحه کلید خود نگهداشته و سپس بر روی این لینک کلیک نمایید . 

 

مطلب مرتبط : باز کردن لینک ها بدون نیاز به دکمه CTRL  در نرم افزار WORD

 

با این کار نرم افزار Word  مرورگر پیش فرض سیستم شما را باز نموده و در صورت برقراری ارتباط سیستم شما با اینترنت شما را  به صفحه سایت مربوطه هدایت خواهد نمود . 

علاوه بر صفحات اینترنتی شما می توانید نسبت به ایجاد لینک برای موارد زیر نیز اقدام نمایید .

یکی از قابلیت هایی که نرم افزار Word در اختیار ما قرار می دهد این است که می توان در آن لینکهایی را ایجاد کنیم و به کمک این لینک ها خواننده متن را به محل مورد نظر خود هدایت کنیم  . 

-.  فایل های موجود در کامپیوتر خود و یا فایل های جدیدی که ایجاد می نمایید .

– آدرس های ایمیل

– مکان ها و قسمت های مشخص در یک سند

همانگونه که ملاحظه می نمایید ما می توانیم در چهار دسته مختلف نسبت به ایجاد متن لینک دار در نرم افزار Word اقدام کنیم . 

آنچه که در این مطلب آموزشی دنبال خواهیم نمود چگونگی ایجاد متن لینک دار در نرم افزار Word در هر یک از سطوح ۴ گانه بالا می باشد . 

 1. لینک دهی به یک وبسایت در اینترنت . 

متنی را در نظر بگیرید که در Word  مشغول تایپ آن هستید . 

حال اگر بخواهید که کاربر خود را بنا به هردلیل به یک سایت مشخص در اینترنت هدایت نمایید دو راه در پیش دارید : 

 • راه نخست این است که آدرس کامل وبسایت را در متن خود  درج نمایید و بعد از آن با زدن کلیدهای Enter  و یا Space Bar  مشاهده خواهید نمود که بلافاصله آدرس مذکور  از بقیه متن متمایز شده و بصورت یک لینک در می آید که کاربر با کلیک روی آن به سایت مربوطه هدایت می شود . بنابراین در این مورد  نیاز نیست که شما کار خاصی انجام دهید . 

 

 • روش دوم این است که در متن خود اشاره ای به آدرس سایت نمی کنید بلکه فقط بخشی از متن خود را به سایت مربوطه لینک می دهید که کاربر با کلیک بر روی آن به سایت مربوطه منتقل شود . 

بنابراین در این حالت نیاز است که تنظیماتی را انجام داده تا نرم افزار لینک مربوطه را برای ما ایجاد نماید . 

برای این منظور مراحل زیر را دنبال نمایید .

 1. قسمتی از متن خود را که می خواهید بعنوان لینک از آن استفاده کنید را به حالت انتخاب درآورید .
 2. بر روی متن مزبور کلیک راست نموده و گزینه Hyperlink  را انتخاب کنبد .

متن لینک دار در نرم افزار Word

یا اینکه از سربرگ Insert  بر روی گزینه  کلیک نمایید متن لینک دار در نرم افزار Wordتا پنجره زیر برای شما باز شود . 

همانطور که ملاحظه می نمایید این پنجره دارای قسمتهای متعددی می باشد که با استفاده از  آنها می توان تنظیمات مربوط به لینک ها را اعمال نمود .  

به چه قسمتهایی می توان لینک داد . 

با دقت در تصویر بالا ملاحظه می کنید که شما می توانید برای متن های خود در نرم افزار WORD در چهار گروه مختلف لینک ایجاد کنید . 

این چهار گروه که درتصویر فوق در کادر قرمز رنگ  قرار گرفته اند تحت عنوان Link To نامگذاری شده است به قرار زیر هستند . 

 1. گزینه         

انتخاب این گزینه این امکان را به شما می دهد که متن خود را یا به یک فایل موجود در کامپیوتر خودتان و یا به یک سایت اینترنتی لینک دهید .

 اما چرا  به یک فایل در کامپیوتر خود لینک دهید ؟ 

فرض نمایید که در متن خود اشاره به مطلبی کرده اید و برای توصیف بهتر مطلب خود می خواهید یک فیلم را نمایش دهید . 

با استفاده از این قابلیت می توانید به راحتی یک کلمه و یا بخشی از متن خود را به یک فیلم که بر روی کامپیوتر شما قرار دارد لینک دهید تا بعد از کلیک نمودن لینک توسط کاربر این فیلم برای وی به نمایش درآید . 

 

وفتی که شما گزینه لینک دهی در WORD   انتخاب می کنید برنامه سه گزینه را در اختیار شما قرار می دهد که می توانید از آنها بسته به نیاز خود در برقراری لینک استفاده نمایید . 

این گزینه ها که در تصویر بالا در داخل کادر سبز رنگ قرار گرفته اند به قرار زیر هستند  :

 

 • گزینه              لینک دهی در WORD

وقتی این گزینه را انتخاب می کنید نرم افزار لیستی از تمام فایل هایی موجود در فولدری که هم اکنون فایل Word  شما که در حال کار با آن هستید را برای شما نمایش می دهد . 

بعنوان مثال اگر فایل Word شما هم اکنون در درایو D کامپیوتر شما قرار دارد انتخاب این گزینه لیست تمام فایل های موجود در درایو D را به شما نمایش می دهد و شما می توانید با انتخاب یکی از این فایل ها در متن خود به آن لینک دهید . 

امکان دیگری که در اینجا برای شما فراهم شده است این است که با استفاده از گزینه موسوم به Look in   که تصویر آن را مشاهده می کنید  سایر درایوهای موجود در کامپیوتر خود را انتخاب نموده تا فهرست فایلهای ذخیره شده در آنها در اختیار شما قرار گرفته و نسبت به برقراری لینک به آنها اقدام نمایید . 

 

 • گزینه               لینک دهی در نرم افزار Word

انتخاب این گزینه لیستی از تمام صفحات اینترنتی را که اخیرا  به آنها سر زده اید را در اختیار شما قرار می دهد و با انتخاب یکی از آنها می توانید لنکی را به آن صفحه ایجاد نمایید . 

 

 • گزینه              متن لینک دار در نرم افزار Word

با انتخاب این گزینه لیستی از تمام فایلهایی را که اخیرا به آنها مراجعه نموده اید را فارغ از اینکه در کدام درایو از کامپیوتر شما ذخیره شده است را برای شما نمایش می دهد که می توانید به آنها لینک دهید . 

 

 • گزینه       متن لینک دار در نرم افزار Word

اگر می خواهید به یک سایت اینترنتی لینک دهید فقط کافی است آدرس سایت مورد نظر خود را در این کادر وارد نمایید تا کاربر با کلیک بر روی لینک موجود در متن  به این سایت منتقل شود .

قاعدتا برای باز شده صفحات اینترنتی نیاز است که کامپیوتر شما و یا کاربر به اینترنت دسترسی داشته باشد  . 

بنابراین با استفاده از  گزینه Existing File or web page  و زیر مجموعه های آن می توانید به یک فایل داخلی و یا سایت اینترنتی لینک دهید .  

 

۲٫ گزینه      hyper link در نرم افزار Word

 ااگر شما یک سند بسیار طولانی حاوی بیش از دهها و یا صدها صفحه دارید و می خواهید بخشی از متن خود را به دیگر بخش های موجود در همین سند لینک دهید می توانید از این گزینه استفاده نمایید . 

با انتخاب این گزینه نرم افزار سه گزینه در اختیار شما قرار می دهد که در تصویر زیر می توانید آنها را ملاحظه نمایید . 


کاربرد این گزینه ها به قرار زیر است . 

 1. گزینه  Top of the Document  

 با استفاده از این گزینه می توانید لینکی را ایجاد کنید که کاربر را در هر کجای سند قرار داشته باشد به بالای سند که همان اولین صفحه می باشد منتقل نمایید . 

۲٫ گزینه Headings 

 استفاده از این گزینه این امکان را برای شما فراهم می آورد که کاربر را از یک محل به مکان خاصی از یک عنوان یا سرفصل که در متن خود مشخص کرده اید منتقل نمایید . لینک دهی در word

همانگونه که در تصویر بالا مشاهده می کنید با انتخاب گزینه مذکور برنامه لیستی از Headings  های موجود در فایل را برای ما به نمایش می گذارد که می توان از بین آنها یک یا چند مورد را برای لینک دهی انتخاب نمود . 

۳٫ گزینه Bookmark 

 با انتخاب این گزینه نیز برنامه لیستی از بوکمارک های موجود در فایل را برای انتخاب و لینک دهی در اختیار ما قرار می دهد . 

 

 • گزینه insert hyperlink in ms word

همان گونه که از نام این گزینه برمی آید با انتخاب آن می توان یک فایل جدید را ایجاد نموده و از درون فایل جاری به این فایل جدید یک لینک برقرار نمود . 

 • گزینه لینک دهی در ورد

با استفاده از این گزینه نیز می توان به یک آدرس ایمیل لینک داد . 

همانگونه که در تصویر زیر مشاهده می کنید با پرکردن فیلد مربوط به آدرس ایمیل و موضوع  بعد از زدن دکمه OK سیستم بطور خودکار برنامه Outlook  را برای فرستادن ایمیل به آدرس مورد نظر شما باز خواهد شد و بقیه مراحل را می توانید در این نرم افزار دنبال نمایید . 


لینک دهی در نرم افزار word

آموزش WORD بازدید : 1,133 views 22 دسامبر, 2018 ۰