ایجاد نمودار پویا با استفاده از Conditional Formatدر اکسل

امروز می خاهیم به بررسی نحوه ایجاد نمودار پویا با استفاده از Conditional Formatدر اکسل بپردازیم 

یکی از قابلت های جالب و در عین حال کاربردی در نرم افزار اکسل نمودارها می باشند . 

نمودارها دارای کاربردهای متعدد بوده و از آنها می توان در انتقال اطلاعات به مخاطبین استفاده نمود . 

نمودارها این امکان را به ما می دهند که  داده های متعدد را تبدیل به اطلاعات بصری می کنند تا با سهولت بهتری بتوان این اطلاعات را به کاربر انتقال نمود . 

این امر می تواند مانع از خستگی و سردرگمی مخاطب از در معرض قرار گرفتن مقادیر زیادی از اطلاعات در قالب اعداد و متون شود . 

اما در عین حال می توان خود این نمودارها را نیز با استفاده از تغییراتی از حالت خشک و ایستا به حالتی پویا و داینامیک تبدیل نمود

در آموزش های قبلی مطالبی را در خصوص نحوه ایجاد نمودارهای پویا در این سایت قرار گرفت که این مطالب را می توانید در اینجـــــا و اینجـــــا مطالعه نمایید .

اما امروز و در ادامه این سلسله مباحث در خصوص نمودارهای پویا می خواهیم به بررسی نوع جدیدی از این نمودارها پرداخته و با هم  به ایجاد نمودار پویا با استفاده از Conditional Formatدر اکسل بپردازیم .

ایجاد نمودار پویا با استفاده از Conditional Formatدر اکسل

برای ایجاد نمودار پویا با استفاده از Conditional Formatدر اکسل  مراحل زیر را دنبال نمایید .

  • ابتدا محدوده ای شامل ۱۰۰ سلول  را در  ۱۰ ردیف و ۱۰ ستون از سلول ها را انتخاب نمایید . 

ما برای این منظور ردیف سلول های D5  تا M14  را در نظر می گیریم . 

  • همزمان که تمامی  سلول ها در این محدوده  به حالت انتخاب هستند اقدامات زیر را باید انجام دهید  :
  • ۱٫ از سربرگ Home  و از داشبورد Number  بر روی علامت ” % ”  کلیک نمایید با این کار فرمت عددی این سلول ها از نوع درصد تعیین می شود

ایجاد نمودار پویا با استفاده از Conditional Formatدر اکسل اکنون از اولین سلول در پایین ترین ردیف از محدوده مورد نظر خود عدد یک را وارد می نماییم به محض خروج از این سلول مشاهده خواهید کرد که این سلول مقدار عددی “۱%” را نشان می دهد . 

۲٫ کار دومی که باید بکنیم این است که در تمامی این محدوده از سلول ها مقادیر درصدی را از ۱ درصد تا ۱۰۰ درصد را وارد کنیم . 

تصویر زیر گویای این امر می باشد . 

ایجاد نمودار پویا با استفاده از Conditional Formatدر اکسل

۳٫در مرحله بعد کاری که می خواهیم انجام دهیم این است که رنگ فونت همه این نوشته ها را به رنگ سفید در آوریم تا با رنگ پس زمینه سلول ها یکسان شوند .

در گام بعدی و در صورت تمایل می توانید عرض سلول ها را به اندازه دلخواه خود تغییر بدهید به گونه ای که تمامی سلول ها در عین حال که از عرض کمتری برخوردار باشند اما همه دارای یک اندازه باشند .

  • در مرحله بعد محدوده سلول های D3  تا M4  را انتخاب نموده و با استفاده از گزینه Merge آنها را با هم ادغام نمایید تا یک سلول واحد ایجاد شود . اکسل بطور خودکار این محدوده را به نام D3 نامگذاری خواهد نمود توجه داشته باشید که فرمت عددی این سلول را نیز همانند آنچه که در مراحل قبل مرور کردیم از نوع درصد تعیین کنید . 

 

  • بعد از انجام تغییرات مورد نظر در اندازه و سایز سلول های محدوده D5  تا M14  همه آنها را انتخاب نمایید .

همزمان که همه سلول ها در حالت انتخاب هستند  از سربرگ Home گزینه Conditional formatting  را انتخاب نموده و بر روی گزینه New Rule کلیک نمایید   . 

ایجاد نمودار پویا با استفاده از Conditional Formatدر اکسل

– در پنجره زیر گزینه های مشخص شده را به ترتیب از شماره ۱ تا ۴  انتخاب نمایید و تنظیمات مربوطه را دقیقا مطابق تصویر زیر انجام دهید . 

ایجاد نمودار پویا با استفاده از Conditional Formatدر اکسل

دقت کنید که در کادر شماره ۴ سلول D3 اشاره به سلولی دارد که از ادغام چند سلول با هم ایجاد نمودیم . 

  • بعد از انجام تنظیمات ۱ تا ۴ در تصویر فوق بر روی گزینه Format  کلیک نمایید تا وارد پنجره زیر شوید .

ایجاد نمودار پویا با استفاده از Conditional Formatدر اکسل

در این پنجره ابتدا سربرگ Font  را انتخاب کنید . در این پنجره تنظیمات مربوط به گزینه های ۱ و ۲ را انجام دهید . در مورد گزینه ۲ می توانید به دلخواه هر رنگی را برای فونت خود انتخاب نمایید .

  • سپس در همین پنجره سربر گ Fill  را انتخاب نمایید در این پنجره تنظیمات مربوط به رنگ پس زمینه سلول ها را انجام دهید . فقط باید دقت نمایید که رنگی را برای پس زمینه سلول ها انتخاب نمایید که با رنگ انتخاب شده برای فونت ها یکی باشد .بعد از انجام مراحل فوق با زدن دکمه OK   به محیط کاری اکسل برخواهید گشت .

ایجاد نمودار پویا با استفاده از Conditional Formatدر اکسل

  • اکنون اگر در سلول D3 یک عدد بین ۱ تا ۱۰۰ را وارد نمایید ملاحظه خواهید نمود که نمودار شما شکل گرفته و مقدار عدد مربوطه را بصورت نموداری نمایش می دهد .

ایجاد نمودار پویا با استفاده از Conditional Formatدر اکسل

اگر در نمودار بالای صفحه دقت نمایید متوجه خواهید که مقدار عددی مربوط به  نمودار  نیز به کاربر نمایش داده می شود. 

برای اینکه بتوانیم مقدار عددی نمودار را نیز درون نمودار داشته باشیم لازم است که مجددا کل سلول های محدوده مورد نظر را انتخاب نماییم سپس با استفاده از  Conditional Formatting  و گزینه New Rule  وارد پنجره مربوطه می شویم .

ایجاد نمودار پویا با استفاده از Conditional Formatدر اکسل

 

تنظیمات مد نظر را همانند تصویر بالا انجام دهید .

سپس با استفاده از دکمه Format  و رفتن به پنجره مربوطه سربرگ Font  را  باز نموده و در این قسمت رنگ سفید را برای فونت نوشته های خود انتخاب کنبد .

بعد از این مرحله ملاحظه خواهید نمود که عدد مربوط به نمودار بر روی آن نمایش داده خواهد شد . 

آموزش های Excel بازدید : 1,380 views 19 ژانویه, 2019 ۰