ایجاد و تنظیم کادر نکته روز در اکسل

ایجاد و تنظیم کادر نکته روز در اکسل

 

 

حتما تا به حال  در حین کار با نرم افزارهای مختلف با کادری تحت عنوان نکته روز مواجه شده اید.

نکته روز در واقع کادری است که توسط آن می توان پیغام های متعدد و مد نظر خود را به کاربر نمایش داد. 

عملکرد این کادر اینگونه است که وقتی که شما به‌عنوان یک کاربر بر روی نرم افزار مورد نظر کلیک می نمایید به محض وارد شدن به نرم افزار این کار برای شما به نمایش در می آید.

همانطور که عنوان شد این کادر حاوی پیغام های متعدد می باشد این پیغام ها می تواند حاوی نکات آموزشی معرفی قسمت های مختلف نرم افزار مورد نظر و ارائه راهنمایی های لازم برای کار با نرم افزار باشد.

امروز و در این برنامه آموزشی در نظر داریم که با استفاده از ترفندی در محیط نرم افزار اکسل یک کادر حاوی نکته روز را طراحی نماییم و  به گونه ای  آن را تنظیم نماییم که به محض اینکه کاربر  نرم افزار اکسل را اجرا نمود قبل از اینکه به سایر امکانات نرم افزار دسترسی یابد  کادر مورد نظر ما  که همان نکته روز می باشد به کاربر نمایش داده شود.

ما در  این آموزش دو هدف عمده را دنبال می نماییم هدف اول این است که کاربر به محض این که نرم افزار را اجرا نمود کادر  نکته روز برای وی به نمایش در بیاید.

هدف دوم ما این است که نرم افزار به طور خودکار از بین پیغام هایی که ما برای آن تعیین میکنیم به صورت کاملا اتفاقی و به اصطلاح رندوم شده پیغام ها را انتخاب نموده و به نمایش بگذارد تا از این طریق از نمایش یک پیغام به صورت چندین بار و تکراری جلوگیری به عمل بیاوریم.

برای فراهم کردن امکانات مراحل زیر را دنبال نمایید.

 

 

۱ فایل اکسل مورد نظر خود را باز نمایید.

۲ در یکی از شیت های  مورد نظر و در ستون  D در این صفحه کاری و در ۱۰ ردیف پیغام های مورد نظر خود را برای نمایش درج نمایید نمونه ای از این پیغام ها را می توانید در تصویر زیر مشاهده نمایید. 

 

۳ در این مرحله بایستی به محیط برنامه‌نویسی VBA  برویم برای این کار می‌توانید از سربرگ Developer  گزینه Visual Basic را انتخاب نمایید راه جایگزینی دیگر استفاده از کلیدهای ترکیبی CTRL+F11  می باشد.

نکته روز در اکسل

 

  1.  در کمبو باکس  مربوط به لیست اشیای موجود در اکسل گزینه this Workbook  را انتخاب نمایید. 

در کمبو باکس مربوط به رویدادهای مختلف رویداد Open  را انتخاب نمایید با انجام این مراحل اکسل روالی  همانند آنچه که در تصویر زیر را می بینید برای شما ایجاد می نماید.

 

ایجاد و تنظیم کادر نکته روز در اکسل

در واقع با استفاده از رویداد open  به اولین هدف  خودمان دست پیدا می‌کنیم به این صورت که وقتی  کاربر نرم افزار اکسل را اجرا می کند بلافاصله بعد از اجرای اکسل کادر پیغامی که تحت عنوان نکته روز مد نظر ما می باشد به کاربر نمایش داده می شود برای دستیابی به دومین هدف خود به مرحله بعد مراجعه کنید.

۵ برای ایجاد و تنظیمات مربوط به کادر موسوم به نکته روز در محیط اکسل خطوط کد VBA زیر را در بین خطوط ابتدایی و انتهایی روال ایجاد شده در محیط اکسل خود وارد کنید. 

 

Private Sub Workbook_Open()

Dim upperbound, lowerbound, tipOfTheDay As Integer
upperbound = 10
lowerbound = 1
Randomize
tipOfTheDay = Int((upperbound – lowerbound + 1) * Rnd + lowerbound)
MsgBox (“softpluse.ir” & vbCrLf & Range(“d” & tipOfTheDay).Value), vbOKOnly, “نکته روز “

End Sub

 

اکنون روال کاری  خود را ذخیره نموده و روی محیط  اکسل باز گردید.

حال لازم است که برنامه اکسل خود را در صورت نیاز ذخیره نموده و آن را ببندید.

در گام نهایی مجدداً برنامه اکسلی که در آن مشغول به کار بوده اید را باز نمایید.

اگر تمامی مراحل را به دقت و به درستی دنبال نموده و در محیط کاری اکسل  خود پیاده نموده باشید در بدو ورود به اکسل بایستی با کادر پیغامی  تحت عنوان نکته  روز مواجه شده و پیغامی حاوی مطالبی که خود به محیط کار اکسل معرفی نموده اید را مشاهده نمایید.

برای اطمینان از این امر که نکته روز شما با هر بار باز شدن نکته جدیدی را به کاربر نمایش می دهد لازم است که یک بار نرم افزار اکسل خود را بسته و مجددا وارد آن شوید انتظار این است که پیغام نمایش داده جدید با پیغام قبلی متفاوت باشد.

آنچه که در این آموزش با آن آشنا شدید گوشه ای از امکاناتی است که با استفاده از محیط کدنویسی VBA می توانید به نرم افزار اکسل خود اضافه نمودi تا بر قابلیت های موجود این نرم افزار بیفزایید.

با آموزش های بعدی softpluse   همراه باشید تا با قابلیت های بیشتری از این محیط برنامه نویسی در آفیس آشنا شوید.

 

برای آشنایی با نحوه ی عملکرد این آموزش می توانید فایل  نمونه این آموزش را در قالب نرم افزار اکسل از قسمت دانلود در همین صفحه دریافت نمایید.

آموزش اکسل,یک ترفند - EXCEL بازدید : 1,344 views 10 نوامبر, 2018 ۰