به کمک این روش ها کسرها را در اکسل نمایش دهید

سلام به آموزش دیگری از سری آموزش های اکسل در سایت softpluse.ir  خوش اومدید . امروز می خواهیم در مورد کسرها و نحوه نمایش کسرها در اکسل  با همدیگر صحبت کنیم .

همانطور که می دانید اکسل نرم افزاری است که با انواع و اقسام داده به خوبی کار می کند . حالا این داده ها می توانند داده های متنی باشند ، یا داده های تاریخ و یا داده های نوع عدد .

در این بین اعداد به نوبه خودشون شامل چندین و چند نوع می شوند .اعداد یا مثبت اند یا منفی . یا صحیح هستند یا اعشاری . معمولا کار با این نوع از اعداد به راحتی امکان پذیر است . 

یعنی شما برای وارد کردن یک عدد صحیح معمولا هیچ مشکلی ندارید . یک عدد چه مثبت باشد چه منفی به راحتی می توانید آنها را در اکسل وارد کرده و محاسبات مربوط به آنها را انجام دهید .

اما در این بین اعدادی که بصورت کسری هستند کمی کار با آنها فرق می کند و به اصطلاح کمی بد قلقی می کنند .

وقتی که شما یک عدد کسری دارید و می خواهید آن را در یک سلول از اکسل وارد کنید تا زمانی که دکمه Enter  را فشار ندهید همه چیز خوب به نظر می رسد .

اما امان از اینکه دکمه اینتر را بزینید در این صورت انگار همه چیز زیر رو می شود . اکسل همه چیز را به شما نمایش می دهد به غیر از آن عددی که در قالب یک کسر در آن وارد کرده اید.

 در حالت معمول اگر عدد کسری که وارد می کنیم یک عدد کوچک باشد اکسل آن را به عنوان یک تاریخ در نظر می گیرد و آن را به فرمت تاریخ تبدیل می کند .

اما اگر عدد کسر ما یک عدد بزرگ باشد که به تاریخ شباهتی نداشته باشد معمولا آن را در قالب یک Text  نمایش می دهد . در اینجا ظاهر قضیه درست است اما ممکن است در محاسبات با این نوع داده به مشکل بر بخوریم .

پس چاره کار چیست ؟ خوب برای نمایش و مهمتر از همه کار کردن با داده های نوع کسری در اکسل چند راه وجود دارد که در این پست راجع به همه آنها با هم صحبت می کنیم .

من علیرضا شهرآئینی هستم . اگر با من تا انتهای این آموزش همراه باشی یاد خواهی گرفت که :

–  کسرها چند نوع دارند و با انواع آنها آشنا خواهی شد

–  چه جوری کسرها را در اکسل نمایش دهی ؟

– چه جوری دقت محاسبات را در کسرها تعیین کنی

پس از شما دعوت می کنم تا انتهای این آموزش من را همراهی کنی .

 

نمایش کسرها در اکسل

معرفی انواع کسرها و نحوه نمایش کسرها در اکسل

خوب اول اجازه بدهید کمی در مورد خود اعداد کسری با همدیگر صحبت کنیم و بعد ببینیم که اکسل با این اعداد کسری چه طور برخوردی می کند .

اعداد کسری روشی برای بیان یک بخش از کل می باشد مثلا برای این که بگوییم ۵ قسمت از ۸ قسمت یک ماده خاص مصرف شده است خیلی راحت می توانیم بگوییم که ۵/۸ از ماده مورد نظر مصرف شده است .

اما ببینیم که اعداد کسری را در چند دسته می توان تقسیم بندی کرد .

دسته اول کسرهایی هستند که در آنها عددی که در صورت کسر قرار دارد کوچکتر از عددی است که در مخرج کسر قرار دارند. 

در این حالت همیشه کسر شما کمتر از ۱ خواهد بود یعنی قبل از ممیز  یک صفر قرار می گیرد .

دسته دوم کسرهایی هستند که در آنها عددی که در صورت کسر قرار دارد بزرگتر از عددی است که در مخرج کسر قرار دارند . 

در این حالت حاصل کسر شما همیشه عددی بالاتر از ۱ خواهد بود .

دسته سوم کسرهایی هستند که در اصطلاح از آنها تحت عنوان کسرهای مخروطی اسم می برند مثل ۵/۴   ۲٫

حالا برویم ببینیم که با هر کدام از این ها در اکسل چه جوری می شود کار کرد و نحوه نمایش هر کدام از آنها چگونه است .

اکسل برای نمایش دادن اعداد کسری یک فرمت خاصی از اعداد را تعریف کرده است . این فرمت Fraction  نام دارد . بنابراین برای وارد کردن کسرها باید اول فرمت سلول مورد نظر خود را به Fraction  تغییر دهیم .

اما چطور ؟ خب برای این کار اول محدوده سلول های مورد نظر خودتون را به حالت انتخاب در آورید . بعد به سربرگ Home  رفته بر روی آیکون کناری در داشبورد Number  کلیک کنید .

 

نمایش کسرها در اکسل

با این کار یک پنجره جدید برای شما باز خواهد شد . در این پنجره باید تنظیماتی را انجام دهیم که فرمت سلول مورد نظر ما به نوع کسری درآید .

نمایش کسرها در اکسل

فکر می کنم که تصویر بالا به اندازه کافی گویای همه چیز است . بنابراین به راحتی می توانیم با طی کردن مسیرهایی که نمایش داده شده است فرمت اعداد را در سلول های انتخاب شده به صورت کسری درآوریم .

اما در کادری که در بالا داریم در سمت راست چند نوع مختلف از اعداد کسری را برای ما لیست کرده است . برویم یک نگاهی به این گزینه ها بکنیم و ببینیم که منظور هر کدام از اونها چیست و چه کاربردی دارند .

بررسی گزینه های داده نوع Fraction  در اکسل 

گزینه اول : Up to one digit

 اگر که می خواهید در صورت و مخرج کسر خود فقط از یک رقم استفاده کنید نوع داده کسری را از این نوع انتخاب کنید . حالا به مثال زیر توجه کنید .

نمایش کسرها در اکسل

 من درسلول A1  عدد ۹/۸ را وارد کرده ام . بعد از زدن دکمه اینتر از روی صفحه کلید نتیجه کار به شکل بالا خواهد بود . یعنی عدد ۹/۸ تبدیل به عدد ۱/۱ می شود .

 اما چرا ؟  عدد ۱/۱ از کجا آمد ؟ این عدد که خودش می شود ۱ . این که با مقدار کسری که ما در سلول A1  وارد کردیم فرق می کند . چرا این اتفاق برای عدد کسری ما می افتد ؟

باید به شما بگویم که همه چیز درست و کامل است . هیچ اتفاق خاصی هم نیفتاده است . دلیلش را در ادامه با هم بررسی می کنیم .

ببینید ما فرمت سلول A1  را از نوع Fraction  و زیر مجموعه Up to one digit قرار دادیم . خوب اینجا خودمان از برنامه خواسته ایم که چه در صورت کسر و چه در مخرج آن فقط و فقط یک رقم را برای ما نمایش بدهد .

خب برنامه هم همین کار را دارد برای ما انجام می دهد . اما این ۱/۱ از کجا می آید ؟ جواب این سوال شما در قسمت کادر فرمول اکسل یا همان Furmula bar  قرار دارد . به آن یک نگاهی بکنید . 

در واقع اکسل عدد ۹ را که در صورت کسر قرار دارد بر عدد ۸ که در مخرج است تقسیم می کند . عدد حاصل از این تقسیم ۱/۱۲۵ می باشد عدد ۱/۱ هم که در سلول مربوطه نمایش داده می شود گرد شده عدد بالا می باشد .

این هم به این خاطر است که از اکسل خواسته ایم که تعداد ارقام در قسمت اعشار محدود به یک رقم باشد .

گزینه دوم: Up to Two digit

 اگر که می خواهید در صورت و مخرج کسر خود از دو رقم استفاده کنید نوع داده کسری را از این نوع انتخاب کنید . در این حالت اکسل خروجی را تا دو رقم برای شما گرد می کند . 

گزینه سوم : (As halves(1/2 .

در این حالت اکسل عدد کسری ما را همیشه بصورت یک مقدار صحیح به اضافه یک کسر ۱/۲ نمایش می دهد

 

این مطلب به تدریج تکمیل خواهد شد . ……. . 

آموزش اکسل بازدید : 63 views 21 نوامبر, 2020 ۰