هایلایت یک در میان ردیف های انتخابی

امروز می خواهیم در قالب مطلبی تحت عنوان هایلایت ردیف ها با هم به بررسی یکی از موضوعات مهم در اکسل بپردازیم

خیلی وقت ها هست که من و شما کارهایی رو بصورت تکراری انجام می دهیم . حالا اینکه برای انجام دادن این کارها بصورت تکراری اجبار در میان هست یا نه بحثی دیگری است 

قضیه مهم اینجاست که به هر حال باید یک کار را بصورت تکراری انجام دهیم . اما تکرار همیشه خسته کننده است فکر اینکه بخواهیم یک کار را دو بار یا ۱۰ بار یا ۱۰۰ بار  آن هم به یک صورت خاص و یکسان انجام دهیم هم آزارد دهنده است .

وقتی که فکر یک چیز آزار دهنده باشد دیگر انجام دادن خود آن چیز چقدر می تواند برای من و شما آزار دهنده باشد .

خیلی از مواقع ما در اکسل مجبور می شویم کارهایی را به صورت تکراری انجام دهیم . می خواهید چند مورد از این کارهای تکراری را برای تان لیست کنم . به موارد زیر یک نگاهی بکنید .

۱- از ما می خواهند که در یک محدوده همه اعدادی را که کمتر از عدد ۱۰ هستند را پیدا کنیم و رنگ آنها را به رنگ قرمز درآوریم این یعنی یک کار تکراری .

۲- از من  یا شما می خواهند که در یک محدوده به بگردیم و هر اسمی را که بصورت تکراری وارد شده است را پیدا کنیم و آنها را حذف کنیم .

۳- از من و شما می خواهند که در  ردیف های ۱ تا ۱۰۰۰ از یک شیت  اکسل  بگردیم و  رنگ ردیف های زوج  موجود در این محدوده را به یک رنگ خاص  در آورده  یا در اصطلاح رنگ زمینه آنها را  هایلایت کنیم. 

 اینها تنها سه مورد از بی نهایت کارهایی هستند که ممکن است ناچار به انجام آنها بصورت تکراری در محیط اکسل بشویم . اما آیا .اقعا راهی وجود ندارد و همه این کارها را باید خودمان بصورت تکراری انجام دهیم . ؟ هیچ راهی برای اینکه از زیر این کارها فرار کنیم وجود ندارد ؟ .

امروز می خواهیم در مورد یکی از همین کارهایی که مثال زدیم یک راهکار را با هم مورد بررسی قرار دهیم .

من علیرضا شهرآئینی هستم . مدیر وبسایت  سافت پلاس و در این مطلب یک راهکار خیلی ساده را با هم بررسی می کنیم که با استفاده از آن می توانیم به  هایلایت ردیف ها  در اکسل بپردازیم .

هایلایت ردیفها -سافت پلاس

قبل از هر چیز بیایید با هم نگاهی به آنچه که در این آموزش قرار است به آن دست پیدا کنیم بکنیم   .

هایلایت ردیف های انتخابی

 

اگر از دنبال کنندگان سایت Softpluse باشید  حتما با مباحث مربوط به ماکروی روز آشنایی دارید.

ما با استفاده از این مباحث می خواهیم به بررسی قابلیت هایی بپردازیم که ماکروها  دارند .

اینکه ماکرو چیست و چه کارهایی با استفاده از آنها می توان در محیط اکسل انجام داد می توانید از طریق لینک زیر کتابی با همین موضوع را دانلود نمایید.

دانلود کنید : آشنایی با قابلیت ها و  نحوه کار با ماکروها در محیط اکسل ۲۰۱۶ .

سافت پلاس-هایلایت ردیف ها

معرفی ماکروی مربوط به هایلایت ردیف ها

 در این مطلب  از سری  مطالب  مربوط به ماکروی روز به بررسی ماکرویی می پردازیم که با استفاده از آن می توانیم یک محدوده را انتخاب نماییم و با اجرای این ماکرو  رنگ زمینه تمامی ردیف های موجود در این محدوده  را بصورت یک در میان تغییر دهیم.  

عملکرد این ماکرو به این ترتیب است که ابتدا یک محدوده از سلول ها را انتخاب می کنیم و سپس با فراخوانی کدها تغییر رنگ زمینه ردیف ها بطور یک در میان رخ خواهد داد . 

برای این منظور می توانید از کدهای زیر استفاده نمایید . 

بیایید یک نگاهی به کدهای بالا بکنیم .

در اولین قدم از این کدها ما دو متغیر را تعریف کرده ایم این متغیر ها هر دو از نوع Range  هستند .

در قدم بعدی یکی از این متغیر ها را مقدار دهی می کنیم . در اینجا برای اینکه دست ما برای انتخاب محدوده مورد نظر باز باشد از دستور Selection  استفاده می کنیم .

با استفاده از این دستور به برنامه اعلام می کنیم که هر محدوده ای را که ما با استفاده از ماوس خود انتخاب کردیم را به عنوان محدوده مورد نظر در نظر گرفته و کارهای مورد نظر را بر روی این محدوده انجام دهد .

حالا این کارها چه هستند را در ادامه کدها برای برنامه تعریف می کنیم .

در خط بعدی از کدها از یک حلقه For  استفاده می کنیم . در اینجا اصل ماجرا شروع می شود . با استفاده از این حلقه از برنامه می خواهیم که در تمامی ردیفهای موجود در این محدوده جابجا شود .

در خط بعدی هم از برنامه می خواهیم که محاسبه کند که آیا شماره ردیفی که در آن قرار دارد زوج است یا نه ؟.

و اگر ردیف مربوطه زوج بود در خط بعدی از برنامه می خواهیم که ردیف مربوطه را به رنگ مورد نظر ما در آورد در غیر اینصورت به سراغ ردیف بعدی برود .

این کل کاری بود که این کدها قرار است برای ما انجام دهند .

اگر می خواهید بدانید که چگونه می توان از این کدها استفاده نمود و ماکروی مربوطه را اجرا نمود می توانید از مطلب موجود در لینک زیر بهره ببرید . 

مطلب مرتبط : راههای اجرای یک ماکرو در محیط اکسل 

 

در آینده باز هم در قالب مطالب مربوط به ماکروی روز  با ماکروهای کاربردی بیشتری آشنا خواهیم شد . 

امیدوارم که این مطلب هم برای شما مفید و کاربردی بوده باشد . 

در پایان از شما دعوت می کنم که برای مشاهده ترفندهایی از این دست به پیج  مربوط به سایت در اینستاگرام مراجعه کنید. 

هایلایت ردیف ها

راستی برای دانلود نمونه فایل مربوط به این آموزش هم فقط کافی است که اطلاعات خود را در کادر زیر وارد کنید تا بلافاصله فایل مربوط به آموزش هایلایت ردیف ها به ایمیل شما ارسال گردد .

یک ترفند - EXCEL بازدید : 1,074 views 25 آوریل, 2019 ۰