Application ومفهوم انواع آن در برنامه نویسی VBA

مطمئنا این روزها به وفور و  از منابع مختلف دیداری و شنیداری با کلمه ای تحت عنوان     Application  برخورد

داشته اید . 

این کلمه در فارسی به معنای برنامه کاربردی می باشد .

از آنجا که ما در این سایت می خواهیم بصورت تخصصی به برنامه نویسی  در محیط نرم افزار های آفیس بپردازیم در این مقاله می خواهیم به مفهوم این کلمه در زمینه کاری خود بپردازیم به بررسی مفهوم کلمه application در VBA بپردازیم. 

مطمئنا می دانید که شرکت مایکروسافت برای افزودن قابلیت های موجود در برنامه های مختلف خود در مجموعه نرم افزاری آفیس امکانی را فراهم آورده است که هر کاربر بنا به سلیقه و نیز نیازهای خود  می تواند با استفاده از محیط کد نویسی  VBA  امکانات و قابلیتهای جدیدی را  به این برنامه ها اضافه نماید . 

حروف  VBA  مخفف عبارت   Visual  Basic  for Application      بوده و  کلمه    Application   در این عبارت اشاره به برنامه کاربردی دارد که ما با استفاده از کدهای برنامه می خواهیم تغییراتی را در محیط این برنامه ایجاد نموده و امکانات جدیدی را به آن اضافه نماییم .

این بدان معنی است که وقتی که ما در محیط اکسس کد نویسی می کنیم   Application    هدف ما اکسس و  وقتی در محیط اکسل کد نویسی می نماییم    Application     هدف ما اکسل است . 

از یک منظر می توان این برنامه های کاربردی را در شش گروه مجزا از هم قرار داد که در ادامه به هرکدام از این گروهها و زمینه کاری آنها اشاره می کنیم : 

 • برنامه های کاربردی برای پردازش متن ها                                                                   Word processing  Application

 

مفهوم کلمه application در VBA

 

یک برنامه پردازشگر متن صفحه الکترونیکی خالی را در اختیار شما قرا می دهد که شما می توانید متن های خود را در آن تایپ و یا ویرایش نموده و در انتها یک سند متنی را برای شما ایجاد می نماید . 

اگر چه بسیاری از برنامه ها قابلیت افزودن تصاویر و یا ویرایش آنها را  در اختیار کاربر قرار می دهند تا بتواند به همراه متن خود تصاویر را نیز ارائه نماید اما تکیه اصلی در این برنامه ها ویرایش متنها و نوشته هاست و این برنامه ها تخصصی در ویرایش تصاویر نداشته و امکانات ساده ای را در این خصوص برای شما فراهم می آورند . 

هرچند که برنامه های کاربردی متعددی برای ایجاد و مدیریت متن ها تولید و در اختیار کاربران قرار داده شده است اما بدون شک می توان برنامه کاربردی      را بعنوان  پرطرفدارترین برنامه کاربردی در بین کاربران ایرانی و حتی در سطح دنیا در نظر گرفت . 

مهمترین کاربرد این برنامه در تایپ نامه ها ، جزوات ، کتابها  و مقالات متعدد می باشد . 

 

 • برنامه های کاربردی برای انجام محاسبات آماری و ریاضی                                                          Spreadsheet Application

Application ومفهوم انواع آن در برنامه نویسی VBA

 

Spread sheets  واژه ای است که به این دسته از برنامه ها اطلاق می شود 

Spread sheets  یا صفحه گسترده  یک صفحه کاری است که  تعداد فراوانی از سطر ها و ستون ها  را در اختیار شما می گذارد .

از تلاقی هر سطر و ستون فضای کوچکی به نام سلول ایجاد می شود که شما می توانید در این سلول ها اطلاعات مورد نظر خود شامل اعداد ، نوشته ها و فرمول های محاسباتی را وارد نمایید . 

یکی از برنامه های کاربردی که در این گروه قرار می گیرد برنامه کاربردی اکسل شرکت مایکروسافت است .

اکسل نرم افزاری است که از آن می توان برای انجام محاسبات مختلف در زمینه هایی چون آمار ، ریاضیات ،مهندسی ، امور مالی و حسابداری  و نیز تجزیه و تحلیل داده ها از آن استفاده نمود .

 

  • برنامه های کاربردی برای مدیریت پایگاههای داده                                                                      Database   Application

مفهوم کلمه application در VBA

در ادامه مطلب مفهوم کلمه application در VBA به بررسی واژه دیتابیس می پردازیم .

دیتابیس واژه ای است  که به مجموعه ای از اطلاعات مرتبط با هم که در یک جا جمع شده اند اطلاق می گردد . 

برای ایجاد و مدیریت یک بانک  اطلاعاتی یا  همان دیتابیس نرم افزار های متعددی توسط شرکتهای متعدد ساخته شده و در اختیار کاربران قرار داده شده است . 

یکی از نرم افزار های موجود در آفیس شرکت مایکروسافت نرم افزار اکسس است که به همین منظور طراحی شده است . 

این نرم افزار این امکان را در اختیار شما قرار می دهد که اطلاعات خود را درون سطرها ( رکوردها ) و ستون ها (فیلد ها ) سازمان دهی نمایید 

مجموعه این سطرها و ستونها تشکیل جداول را برای شما می دهند . اکسس همچنین  امکاناتی را برای شما فراهم می آورد که بواسطه آنها می توانید اطلاعات خود را دسته بندی نموده و یا در بین آنها جستجو کرده و اطلاعات مورد نیاز خود را از بین انبوه اطلاعات موجود بازیابی نمایید . 

شاید بتوان بارزترین تفاوت بین نرم افزار اکسس با سایر نرم افزار های موجود در آفیس را  به این صورت بیان نمود که در نرم افزار هایی مثل      WORD  و    EXCEL      به محض اجرا نمودن این برنامه ها محیطی در اختیار شما قرار می گیرد که می توانید در آن اطلاعات مربوطه را تایپ نمایید  اما در اکسس فرآیند به گونه ای دیگر است . 

آنچه که بعد از باز نمودن اکسس در اختیار شما قرار می گیرد نیاز به یک طرح و نقشه از پیش تعیین شده دارد تا با استفاده از این طرح و نقشه شما بتوانید یک بانک اطلاعاتی را برای خود از ابتدا طراحی نمایید  و سپس اطلاعات خود را درون آن قرار دهید . 

 شاید بتوان این امر را  ( در کنار  سایر موارد  ) مهمترین دلیلی دانست که کار با نرم افزار اکسس را به نحوی  متمایز از سایر نرم افزار ها و یا در نگاه اول کار با آن را سخت تر  از  دیگر نرم افزارها می کند  .

اما مزیت های متعددی که این نرم افزار در مورد مدیریت اطلاعات در اختیار شما قرار می دهد انگیزه بیشتری را برای یادگیری این نرم افزار در شما ایجاد خواهد نمود . 

 

   • نرم افزار های مدیریت تصاویر  و  اسناد گرافیکی                                                                             Graphic Application 

 

Application ومفهوم انواع آن در برنامه نویسی VBA

یکی دیگر از نرم افزار هایی که می توان در آنها از کدهای VBA  استفاده کرد و به بررسی  مفهوم کلمه application در VBA در آن می پردازیم پاورپوینت است که در دسته نرم افزار های گرافیکی قرار دارد .

با استفاده از این دسته از برنامه ها شما می توانید به ایجاد تصاویر پرداخته و نیز قادر خواهید بود که نسبت به پردازش آنها اقدام نموده و یا با استفاده از تکنیک های متحرک سازی تصاویر به تولید انیمیشن های مختلف بپردازید . 

قاعدتا نمی توان تمامی این امکانات را از یک برنامه توقع داشت بلکه برای هر کدام از این کارها باید به سراغ نرم افزار های تخصصی همان کار رفت به عنوان مثال برای پردازش تصاویر باید به سراغ نرم افزاری مثل فتوشاپ و یا برای انیمیشن سازی به سراغ نرم افزاری مانند تری دی مکس یا دیگر نرم افزار های مشابه رفت . 

یکی از قابلیت هایی که این دسته از برنامه های کاربردی می توانند داشته باشند امکان ارائه مطلب است . 

مطمئنا نرم افزار پاورپوینت یکی از نرم افزار های نام آشنا برای هر کسی است که با خانواده نرم افزار های آفیس سرو کار داشته و با قابلیتها و کاربردهای آن به خوبی آشنایی دارد . 

سایر نرم افزار هایی که در این گروه قرار دارند شامل 

CorelDraw   , Corel Photo-Paint   , Adobe Photoshop    ,  Adobe Illustrator    ,     Adobe Flash    ,    IrfanView
, Microsoft Movie Maker, Sony Vegas, and ULead

 

   • نرم افزار های برقراری ارتباطات                                                                                          communication   Application 

 

مفهوم کلمه application در VBA

 

اپلیکیشن های ارتباطی برنامه هایی هستند که شما با استفاده از آنها می توانید مستندات خود را اعم از عکس ، فیلم ، نوشته و  …. را برای دیگران ارسال نموده و یا از آنها این اسناد را دریافت نمایید  و از این طریق می توانید با آنها ارتباط برقرار نمایید . 

امروزه طیف وسیعی از برنامه های کاربردی در این زمینه وجود دارند که در کنار همه آنها می توان به نرم افزارهای دریافت و ارسال نامه های الکترونیکی یا همان ایمیل اشاره نمود . 

یکی از برنامه هایی که از سوی شرکت مایکروسافت به همین منظور ارائه شده است نرم افزار Outlook Exprees اشاره کرد که با استفاده از آن می توان این گونه امور را مدیریت نمود . 

 

   • نرم افزارهای مروگر اینترنت                                                                                                                      Web Browsers 
    مفهوم کلمه application در VBA

 

مطمئنا با این دسته از نرم افزار ها و کاربردهایی که دارند آشنایی کامل دارید .

از مهمترین نرم افزارهای این دسته می توان به گوگل کروم ، اینترنت اکسپلورر، موزیلا و …. اشاره نمود .  

آموزش اکسس بازدید : 589 views 20 جولای, 2018 ۰