نگاهی جامع به انواع Query ها و کاربرد آنها در اکسس

نگاهی جامع به انواع Query ها و کاربرد آنها در اکسس

Query ها بعنوان یکی از اجزاء   و به بیانی  یکی از اشیــــــــــــاء  مهم نرم افزار اکسس نقش مهمی را در کار با این نرم افزار بازی می کنند در این مطلب به بررسی انواع Query ها در اکسس می پردازیم . 

کلمه Query  به معنای جست و جو  بوده و از آن برای جستجو کردن اطلاعات و فیلتر کردن و نمایش دادن بخشی  از آنها از میان انبوه اطلاعات موجود استفاده می شود .  

و البته این یکی از کاربرد های  Query  می باشد و در ادامه همین مطلب به سایر قابلیت ها و کاربردهای آن اشاره خواهم نمود . 

بدون شک یکی از امتیازات مثبت این نرم افزار امکان بهره مندی از محیط ساخت پرس و جو ها در بانک اطلاعاتی اکسس بصورت گرافیکی می باشد.  

واقعیت امر این است که نرم افزار اکسس برای ایجاد یک پرس و جو  از زبان برنامه نویسی   SQL   بهره می برد .

اما اکسس با ظرافت و توانایی خاصی توانسته است این کدها  و زبان برنامه نویسی را در پشت پرده قرار  داده  تا  کاربران را از شر دستورات و کدهای طولانی به همراه قواعد خاص کد نویسی دور نماید . و در این راه نیز  تا حدود زیادی موفق بوده است . 

در واقع آنچه که شما بعنوان کاربر اکسس در کار با  Query  با آن مواجه هستید محیطی است که با استفاده از آن می توانید به طراحی پرس و جوی خود بپردازید و اطلاعات مورد نظر خود را  که این اطلاعات نیز به نوبه خود می تواند در  یک جدول و یا کو ئری دیگر باشد را بازیابی نمایید بدون اینکه نیازی به دانستن زبان برنامه نویسی SQL   داشته باشید .   

بعنوان مثال فرض کنید که شما لیستی شامل ۱۰۰۰ نفر از اعضای یک کتابخانه به همراه اطلاعات کاملی از مشخصات فردی آنها اعم از نام و نام خانوادگی ، سن ، جنسیت و……  دارید حال می خواهید بدانید که از این هزار نفر چند نفر مرد هستند و چند نفر زن یا چند نفر ار آنها زیر ۱۰ سال هستند چند نفر بین ۱۰ تا ۲۰ سال و ……. 

همه اینها سوالاتی هستند که شما از اکسس می پرسید . برای پرسیدن این سوالها و  بدست آوردن این اطلاعات در اکسس چند راه بیشتر ندارید یا اینکه با  کدنویسی  SQL آشنا باشید و با استفاده از این کدها اطلاعات خود را استخراج نمایید یا با استفاده از کدهای VBA بتوانید این اطلاعات را بدست آورید . 

هر دو این راهها نیاز به دانش کد نویسی دارد اما اکسس راه سومی را نیز پیش بینی نموده است که برای کسانی که با کد نویسی آشنایی ندارند می تواند بسیار کاربردی باشد ک این راه همان استفاده از محیط کوئری ها می باشد . 

در واقع یک کویری محیطی است که فرآیند برنامه نویسی را بصورت گرافیکی در اختیار کاربر قرار می دهد تا کاربر بتواند بدون اینکه نیازی به نوشتن کدهای مختلف داشته باشد بتواند به جستجو در بین اطلاعات مورد نظر خود بپردازد . 

 

مطلب مرتبط : برنامه نویسی VBA را از کجا شروع کنیم ؟ 

 

حال که دانستیم کوئری چیست و چه کاربردی دارد در گام بعدی باید با انواع کوئری ها آشنا شویم . اینکه چند نوع کوئری داریم ؟ هر کوئری چه کاربردی دارد و در کجا باید از چه نوع کوئری استفاده نمایم . 

 

آشنایی با انواع Query ها در اکسس

 

کوئری ها در اکسس

 

همانطور که در تصویر بالا که شامل گزینه های موجود در داشبورد Query Type  نرم افزار اکسس می توانید مشاهده نمایید ما در نرم افزار اکسس ۹ گونه مختلف از کوئری ها را می توانیم داشته باشیم و از هر یک از آنها در جای خود استفاده کنیم . 

اکنون می خواهیم با تک تک این کوئری ها و محل کاربرد آنها آشنا شویم . 

 

  1. select Query 

 ساده ترین نوع از پرس و جوها کوئری های از نوع   select  هستند

همانگونه که از نام این کوئری ها بر می آید  با استفاده از این کوئری ها می توان همه یا بخشی از اطلاعات مربوط به یک جدول یا کوئری دیگر را انتخاب نمود و عملیات های مختلفی را بر روی آنها انجام داد. 

 

چگونه یک کوئری ایجاد کنیم ؟

در اولین قدم باید مشخص نماییم که قرار است از چه جدول یا جداولی بعنوان منبع کوئری خود استفاده کنیم که برای این کار می توانیم از گزینه Add / Show  Table   همانند تصویر زیر استفاده نماییم . 

 

نگاهی جامع به انواع Query ها و کاربرد آنها در اکسس

 

بعد از انتخاب جدول و اضافه کردن آن به محیط طراحی کوئری باید فیلدهای مورد نظر خود را که می خواهیم جستجوی خود را بین اطلاعات جدول بر مبنای آنها انجام دهیم را مطابق شکل زیر در قسمت مربوطه قرار دهیم . 

 

نگاهی جامع به انواع Query ها و کاربرد آنها در اکسس

اگر کوئری خود را در حالت پایه که در بالا نمایش داده شده است اجرا کنیم تمام اطلاعات مربوط به فیلدهای جدول را برای ما بر می گرداند . اما ما می توانیم به کوئری خود حالت های پیشرفته تری را با استفاده از شرطهایی که  تعریف می کنیم بدهیم تا بتوانیم نتایج بهتری را کسب کنیم . برای این منظور می توانیم این مراحل را طی نماییم . 

 

استفاده از عملگرهای و اپراتورهای شرطی در انواع Query ها در اکسس

یکی از مهمترین و کاربردی ترین ابزاری که می توان از طریق آنها شرطهای مختلف و پیشرفته ای را برای فیلتر کردن اطلاعات توسط کوئری خود اعمال نماییم عملگرهایی هستند که می توانیم از آنها استفاده کنیم در زیر به معرفی و کاربرد این عملگرها می پردازم .

 

  1. عملگرهای  > –  < –  <> –  =  

این عملگرها که بصورت بزرگتر ، کوچکتر و نامساوی تعریف می شوند می تواند کاربرد بسیار خوبی برای فیلتر کردن اطلاعات جدول برای ما داشته باشد . به چند نمونه از کاربردهای این عملگرها در زیر دقت نمایید . 

 

۱-۱ . میخواهیم کل افرادی را که سن کمتر از ۲۰ سال دارند را از مابقی افراد جدا کنیم . برای این منظور بصورت تصویر زیر عبارت شرطی را در قسمت شرط فیلد مربوط به سن قرار می دهیم . 

این کوئری نام و نام خانوادگی افرادی را بر می گرداند که سن کمتر از ۲۰ سال داشته باشند . 

 

۱-۲٫ می خواهیم اسمی تمامی افراد بغیر از آنها که نام آنها علی است را از جدول استخراج کنیم . 

نگاهی جامع به انواع Query ها و کاربرد آنها در اکسس

 

۱-۳ می خواهیم  به جستجوی مشخصات کلیه افرادی که تاریخ تولد آنها برابر یا بالاتر از یک تاریخ خاص است بپردازیم . 

نگاهی جامع به انواع Query ها و کاربرد آنها در اکسس

 

در این مورد باید به این نکته توجه کنیم که عبارتی تاریخ مورد نظر خود را حتما باید بین دو کاراکتر  #  #  قرار دهیم .

در اینجا این مطلب با  نگاهی جامع به انواع Query ها در اکسس را به پایان می بریم. 

در مطلب بعدی ادامه عملگراها و شرطهایی را که می توانیم در کوئری های خود از آنها استفاده نماییم را دنبال خواهیم نمود . 

آموزش اکسس بازدید : 1,299 views 20 جولای, 2019 ۰