چند مثال کاربردی از کار با تابع ()Date در اکسس

تابع ()Date یکی از توابع کاربردی و مهم در نرم افزار اکسس است .

اما اغلب کاربران با کارایی و توانمندی های این تابع به اندازه کافی آشنایی ندارند .

من در این مطلب آموزشی چند مثال عملی از نحوه استفاده تابع ()Date  را در محیط اکسس برای شما ذکر می کنم که هم بتوانید با قابلیت های این تابع آشنا شوید و هم تابع ()Date در برنامه های خود بهره ببرید .

 

  1. درج خودکار تاریخ در  جدول

برای اینکه بتوانید تاریخ روز  را مبتنی بر تاریخ سیستمی که در حال کار با آن هستید را در یک جدول داشته باشید کافی است در حین طراحی جدول در   قسمت Defult Value  فیلدی که می خواهید در آن تاریخ بطور خودکار درج گردد از تابع ()Date به شکل زیر استفاده کنید .

 

آموزشش اکسس

 

 

۲٫ ممانعت از ورود تاریخ بیشتر از تاریخ امروز

فرض نمایید فیلدی دارید که در آن فرد  باید تاریخ تولد خود را وارد نماید قاعدتا این تاریخ نباید بالاتر از تاریخ جاری سیستم باشد .

برای اطمینان از اینکه کاربر چنین خطایی را انجام دهد می توان در قسمت Validation Rule فیلد مربوطه از عبارت زیر استفاده کرد .

                                                                                                         >Date()

 برای راهنمایی کاربر در صورتی که تاریخی بالاتر از تاریخ جاری را وارد نماید می توان پیغام مناسبی را در قسمت Validation Text وارد نمایید . 

آموزش اکسس

۳٫ ذخیره کردن آخرین تاریخ مربوط به تغییرات یک رکورد

 

در این روش می خواهیم ترتیبی اتخاذ نماییم که بعد از اینکه کاربر اطلاعات مربوط به یک رکورد را ثبت نمود آخرین تاریخ مربوط ثبت این اطلاعات بطور خودکار در فیلد مربوطه درج گردد . برای این منشور می توانیم از قابلیت ماکروها به قرار زیر استفاده نماییم .

 

برای این کار ابتدا جدول مورد نظر را طراحی می کنیم . فیلدی را برای ثبت خودکار تاریخ مربوط به آخرین تغییرات در نظر می گیریم . 

در تصویر زیر فیلد مربوط به Lastdate  با داده از نوع Date/Time  برای این منظور در نظر گرفته شده است . 

 

آموزش اکسس

 

بعد از طراحی جدول آن را ذخیره نموده و به محیط کاری آن می رویم . در این حالت از سربرگ Table  گزینه Before Change  را انتخاب می کنیم .   

 

 

اکسس

بعد از انتخاب این گزینه به محیط طراحی ماکرو وارد می شویم . در این محیط از کمبو باکس اول گزینه Set Field  را انتخاب می کنیم . 

 

اکسس

بعد از این مرحله فیلد های موسوم به Name  و Value  را مطابق تصویر زیر تنظیم  می کنیم . 

توابع تاریخ در اکسل

دقت کنید که  کادر مربوط به Name  اشاره به نام همان فیلدی در جدول دارد که می خواهیم در آن تاریخ آخرین تغییرات مربوط به رکورد مربوطه به طور خودکار در آن درج شود . 

 بعد از انجام این مراحل و ذخیره ماکرو خود مشاهده می کنید که اگر به محیط جدول خود رفته و اطلاعات مربوط به یک رکورد را تکمیل کید به محض رفتن به رکورد بعدی فیلد مربوط به Lastdate بطور خودکار تاریخ و زمان این تغییرات را درج خواهد نمود . 

آموزش اکسس بازدید : 545 views ۳۱ شهریور, ۱۳۹۷ ۰