۷ ویژگی منحصر به فرد نرم افزار اکسس

۷ ویژگی منحصر به فرد نرم افزار اکسس

کاربران روزمره نرم افزارهای آفیس معمولا آنچنان که با نرم افزار های Excel , Word و Power point  آشنایی دارند و از  امکانات این نرم افزارها استفاده می کننند با نرم افزار Access آشنایی چندانی ندارند . 

با این وجود نرم افزار Access یکی از نرم افزار های خانواده آفیس است که با استفاده از آن می توان به مدیریت اطلاعات مورد نظر از طریق ایجاد یک بانک  اطلاعاتی پرداخت .

از نرم افزار اکسس می توان برای مدیریت اطلاعات  با مقیاس متوسط  بهره برد .

شاید از این نظر  به نحوی  نرم افزار اکسس را بتوان حد واسطی بین نرم افزار اکسل که در برخی از موارد می توان از آن برای مدیریت اطلاعات در مقیاس کوچک و نرم افزار های تخصصی تری مانند SQL Server  که برای مدیریت اطلاعات در مقیاس بسیار بزرگ بهره برد دانست .

ما در اینجا می خواهیم با بررسی ۷ ویژگی منحصر به فرد نرم افزار اکسس کمی با قابلیت های این نرم افزار آشنا شویم .

 

ویژگی اول : اکسس ، نرم افزار ی ایده آل برای کاربردهای شخصی

 

7 ویژگی منحصر به فرد نرم افزار اکسس

نرم افزار اکسس یک نرم افزار  با قابلیت نصب بر روی کامپیوتر های معمولی است .

از مهمترین ویژگی های این نرم افزار می توان به این امر اشاره کرد که نصب این نرم افزار نیاز به سخت افزار خاصی نداشته و تقریبا می توان گفت که بر روی همه کامپیوترها قابلیت نصب و راه اندازی دارد . 

این نرم افزار قابلیت استفاده از سوی کاربران مختلف در  ایجاد بانک های اطلاعاتی مد نظر را دارد .

از سوی دیگر با استفاده از این نرم افزار می توان به مدیریت اطلاعات مورد نیاز در  تیم های کاری با مقیاس متوسط نیز پرداخت .

بنابراین با استفاده از این نرم افزار می توان در بسیاری از مواقع می توان نیاز های خود را بدون توسل به نرم افزار های پیچیده ای همچون Oracle  و  یا SQL Server  برآورده نمود .

 

ویژگی دوم : سهولت در یادگیری و کار با نرم افزار اکسس

 

ویژگی های اکسس

یکی از ویژگی های منحصر به فرد نرم افزار اکسس  سهولت فراگیری این نرم افزار می باشد.

این امر وقتی خود را نشان می دهد که بخواهیم فرآیند فراگیری کار با نرم افزار اکسس را با فرآیند فراگیری کار با نرم افزار های پیشرفت ای همچون  SQL Server مقایسه نماییم.

این در حالیست که در بسیاری از مواقع ما به راحتی می توانیم نیازهای خود را با فراگیری یک کار با نرم افزار اکسس و استفاده از ان برآورده  نماییم.

شاید بتوان این سهولت در فراگیری نرم افزار اکسس را ناشی از   شباهت های بسیاری که بین محیط کاری این نرم افزار با دیگر نرم افزار های هم خانواده آفیس وجود دارد دانست.

 

ویژگی سوم : امکان تبادل داده با دیگر نرم افزار های خانواده آفیس 

 

7 ویژگی منحصر به فرد نرم افزار اکسس

 

با توجه به اینکه نرم افزار اکسس جزئی از خانواده نرم افزاری آفیس می باشد از این جهت دارای اشتراکات زیادی با سایر نرم افزار های این خانواده می باشد 

به مدد این اشتراکات است که نرم افزار اکسس به راحتی می تواند با سایر نرم افزار های خانواده افیس تعامل داشته و به راحتی اطلاعاتی را از انها دریافت نموده و یا اطلاعات موجود در خود را در اختیار انها بگذارد .

از جمله این نرم افزار ها می توان به نرم افزار اکسل اشاره نمود که تعامل خوبی با نرم افزار اکسس برقرار می نماید و در بسیاری از موارد می توان این نرم افزارها ار در کنار یکدیگر و بعنوان مکمل هم بکار برد.

در واقع اکسس قابلیتی را فراهم آورده است که به راحتی می توان اطلاعات یک جدول موجود در آن را  تنها با طی چند مرحله ساده به محیط اکسل منتقل نمود .

نرم افزار اکسس برای تسهیل در فرآیند نقل و انتقال اطلاعات بین خود و سایر نرم افزار ها امکانات متعددی را تعریف نموده و همه آنها را در سربرگی تحت عنوان External Data  در اختیار کاربر قرار داده است .

 

ویژگی چهارم : وجود قالب های از پیش طراحی شده جهت کاربردهای مختلف 

 

7 ویژگی منحصر به فرد نرم افزار اکسس

از دیگر ویژگی های نرم افزار اکسس می توان به وجود قالب هایی اشاره نموده که در زمینه های مختلف کاری از قبل طراحی شده اند و کاربر بنابر نیاز خود می تواند هر کدام از این قالب ها را انتخاب و با اندک تغییراتی که در آنها ایجاد می نماید به فرآیند ایجاد بانک اطلاعاتی مورد نظر خود بپردازد بدون اینکه بخواهد خود را درگیر پروسه طراحی یک بانک اطلاعاتی از ابتدا نماید .

این گزینه می تواند انتخاب بسیار خوبی باشد برای کاربرانی که یا اطلاعات کاملی از فرآیند و چگونگی ایجاد یک بانک اطلاعاتی ندارند و یا اینکه زمان کافی برای این کار را در اختیار ندارند .

قالب ها در واقع بانک هایی از پیش طراحی شده هستند  بعنوان مثال اگر کاربری می خواهد یک بانک اطلاعاتی در زمینه مدیریت اطلاعات مربوط به یک کتابخانه را ایجاد نماید به راحتی می تواند یک نمونه از پیش طراحی شده برای این کار را دانلود و بانک اطلاعاتی خود را در محیط ان پیاده نماید .

ویژگی پنجم: قابلیت ایجاد بانک اطلاعاتی در بستر وب

 

ایجاد اکسس در اینترنت

 

یکی دیگر از امکانات و ویژگی های نرم افزار اکسس این است که به کاربر این امکان را می دهد که در صورت نیاز بانک اطلاعاتی خود را از حالت لوکال در آورده و بانکی را طراحی نماید که در محیط اینترنت بتواند به جای یک کاربر به چندین و چند کاربر بطور همزمان ارائه خدمت نماید .

در واقع شما به محض باز نمودن و اجرای نرم افزار اکسس خود با دو پیشنهاد مواجه می شوید .

اول اینکه بانک اطلاعاتی خود را در قالب یک فایل محلی ایجاد کنید یا آن را در قالب یک برنامه قابل اجرا در بستر اینترنت پیاده سازی کنید .

انتخاب هر کدام از این گزینه ها می تواند نتیجه ای متفاوت را برای شما رقم بزند .

 

ویژگی ششم : امکان تعریف قابلیتهای جدید توسط کاربران از طریق کدنویسی VBA

 

کد نویسی در اکسس

 

بدون شک می توان این ویژگی را یکی از ویژگی های منحصر بفرد نرم افزار اکسس به حساب آورد .

اینکه ما در نرم افزار اکسس نیاز به داشتن امکانات و یا قابلیت های خاصی داشته باشیم که از قبل برای آن امکانی فراهم نشده است می تواند بسیار آزار دهنده باشد .

اما نرم افزار اکسس به راحتی می تواند با استفاده از قدرتی که از  کد نویسی VBA  می گیرد طیف گسترده تری از نیاز های کاربران را پوشش دهد و به بسیاری از نیازهایی که ممکن است در حالت عادی پاسخی برای آنها در حالت استاندارد برنامه گنجانده نشده است را پاسخ بدهد .

مطلب مرتبط : چگونه  و از کجا برنامه نویسی VBA را شروع کنیم ؟ 

 

بعنوان مثال فرض نمایید که شما با استفاده از نرم افزار اکسس به صدور فاکتورهای فروش مربوط به یک فروشگاه می پردازید .

اکسس به راحتی تمامی محاسبات را انجام داده و مبلع نهایی فروش را برای شما تعیین نموده و آن را بصورت عدد درج می کند .

اما اگر بخواهید همین مبلغ فروش را که در قالب عدد است به حروف نیز تبدیل نموده و آن را نیز در فاکتور شما ذکر کند چه باید کرد .

در حالت عادی اکسس فاقد همچین قابلتی برای تبدیل اعداد به حروف چه به زبان انگلیسی و چه زبان فارسی می باشد .

اما با استفاده از کد نویسی VBA می توان این قابلیت را به محیط اکسس اضافه نمود و این محدودیت را از آن برداشت .

 

ویژگی هفتم : گرفتن خروجی از گزارش های اکسس در قالب پر طرفدار PDF

خروجی اکسس به pdf

یکی از امکانات بسیار کاربردی در اکسس امکان گرفتن گزارش ها مختلف از اطلاعات موجود در نرم افزار می باشد . 

اکسس این امکان را به ما می دهد که با استفاده از کدهای VBA به راحتی بتوانیم گزارش های تهیه شده در محیط آن را به فرمت PDF در آوریم . 

 این تبدیل نمودن گزارش ها به PDF این امکان را به ما می دهد که براحتی گزارش های مورد نظر خود را در اختیار دیگران قرار دهیم بدون اینکه کاربران ما نیازی به استفاده از نرم افزار اکسس داشته باشند . 

در واقع با نبود این قابلیت برای اجرا و یا مشاهده گزارش های خود ما همواره نیاز به استفاده از خود نرم افزار اکسس خواهیم داشت .

اینها تنها چند نمونه از وِگی های نرم افزار اکسس بود که به آنها اشاره شد . 

بنظر شما چه ویژگی های دیگری را می توان به این لیست اضافه نمود ؟ 

خوشحال می شویم در قسمت نظرات ما و دیگران  را نیز در دانش خود سهیم کنید  . 

ویژگی منحصر به فرد اکسس

آموزش اکسس بازدید : 963 views 24 آوریل, 2019 ۰