۵ روش مختلف برای ایجاد فرم ها در اکسس

حتما می دانید که فرم ها در اکسس یکی از اشیای مهم و کاربردی در این برنامه هستند .

یک نکته در خصوص کار با فرم ها وجود دارد  و آن اینکه فرم ها در اکسس هم دارای انواع مختلف هستند و هم اینکه برای ایجاد فرم ها راهها و روش های مختلفی وجود دارد .

گفتیم که برای ایجاد  فرم ها در اکسس راههای متعددی وجود دارد . اما در این مطلب می خواهیم به بررسی ۵ مورد از آنها که از بقیه روش ها متداول تر و پرکاربردتر هستند اشاره کنیم.

قبل از هر چیز ببینیم که خود این فرم ها چه هستند ؟

یک فرم امکانی را به ما می دهد که به راحتی بتوانیم اطلاعات مد نظر خود را از کاربر دریافت کنیم . هر چند که فرم ها عمدتا در نقش دریافت کننده اطلاعات هستند اما در موارد متعددی می توانند در نقش ارائه دهنده اطلاعات به کاربر هم ظاهر شوند .

من در مورد فرم ها در اکسس در مطالب متعددی در این سایت آموزش هایی را قرار داده ام .

مثلا یک سری به لینک زیر بزنید .فرم ها در اکسس

 

در این لینک و مطلب مربوط به آن به بررسی روش هایی پرداخته ام که با استفاده از ماکروها و البته کدهای برنامه نویسی VBA  می توانیم یک سری از دکمه ها را بر روی فرم خود قرار داده و برای هر کدام از این دکمه ها یک نقش تعریف کنیم .

البته مطالب آموزشی متعددی  در خصوص کار با فرم ها و استفاده از آنها در محیط اکسس وجود دارد که می توانید با یک جستجوی کوچک به این مطالب دست پیدا کنید .

اما در این مطلب می خواهیم بر روی راههایی که با استفاده از آنها می توانیم فرم های خود را ایجاد کنیم تمرکز کنیم .

اگر با من همراه باشید در انتهای این مطلب یاد خواهید گرفت که چگونه فرم های مختلف را ایجاد کرده و  قادر خواهید شد که تنظیمات مربوط به  هر کدام از آنها را به راحتی انجام دهید .

من علیرضا شهرآئینی هستم و در این مطلب سعی می کنم این روش ها را به ساده ترین راه ممکن به شما آموزش دهم .

پس با من همراه شوید .

معرفی انواع فرم ها در اکسس

ما تا به حال در مورد فرم ها  در اکسس زیاد شنیده ایم و با فرم های زیادی هم کار کرده ایم .

اما آیا می دانید که ما چند نوع فرم در اکسس داریم ؟

شاید بتوان فرم ها را از لحاظ شکل ظاهری آنها به چندین دسته مختلف تقسیم کرد . اما در یک حالت کلی و فارغ از شکل و ظاهر فرمها معمولا فرم ها را در اکسس به دو دسته تقسیم می شوند این دسته بندی ها به قرار زیر هستند . 

۱- فرم های Bound  شده

منظور از یک فرم Bound  یا در اصطلاح  باند شده فرمی است که به یک شی خاص متصل است . حال این شی می تواند یک جدول باشد و یا یک کوئری و یا یک پرس و جویی که توسط کدهای SQL  ایجاد شده است . 

این اتصال باعث می شود که فرم ما بتواند اطلاعاتی را از این جدول ها یا کوئری ها و یا عبارت های SQL  دریافت کند و یا اینکه  در صورت نیاز و بنا بر درخواست اطلاعاتی را در اختیار آنها قرار دهد .

فرم های باند شده یا متصل شده به یک منبع اطلاعاتی متداولترین شکل فرم هایی هستند که معمولا در اختیار کاربر قرار دارند و کاربر با استفاده از آنها به راحتی می تواند اطلاعات مد نظر خود را با استفاده از این فرم ها در آنها قرار دهد .

۱- فرم های  Unbound   شده.

منظور از یک فرم Unbound   یا در اصطلاح آن- باند شده فرمی است که به شی خاص متصل نیست . یعنی این فرم یک فرم کاملا مستقل است و ارتباط خاصی با  دیگر اشیای موجود در محیط اکسس ندارد  .

این دسته از فرم ها بیشتر بعنوان یک سوئیچ بورد استفاده می شوند . منظور از سوئیچ بورد فرمی است  که به کاربر نمایش داده می شود و در داخل آن دکمه هایی قرار دارد که کاربر با کلیک بر روی این دکمه ها می تواند  به اشیای دیگر دسترسی پیدا کند  .

اگر در اکسس یک فرم را بصورت unbound  طراحی و در اختیار کاربر قرار دهید خیالتان راحت است که هر تغییری که در این فرم از طرف کاربر ایجاد شود قرار نیست در جایی از اکسس این تغییرات اعمال شوند .

حالا که با انواع این فرم ها آشنا شدید برویم به سراغ نحوه ایجاد و فرم ها و با هم به بررسی روش های مختلف ایجاد انواع فرم ها در محیط اکسس بپردازیم . 

فرم ها در اکسس

روش های مختلف برای  ایجاد انواع  فرم ها

اولین فرمی که می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم فرم های نوع Blank form هستند .

Blank form همانطور که از اسمش هم پیداست یک فرم خالی است .بدون هیچ دکمه یا متن و یا برچسب. 

همه این موارد را  شما باید خودتان بعدا به فرم خود اضافه کنید .

ولی قبل از هر چیز ببینیم که چگونه و از چه مسیری می توانیم یک Blank form را ایجاد کنیم .

برای ایجاد این نوع از فرم ها کافی است مسیر زیر را دنبال کنید .

۱- اول به سراغ سر برگ Create  بروید .

۲- بدنبال گزینه Blank form  بگردید و بر روی آن کلیک کنید .

فرم ها در اکسس

بعد از این کار یک فرم برای شما ایجاد می شود .

شاید از خودتان بپرسید که حالا با این فرم خالی چکار باید بکنید؟ 

پاسخ این است که این فرم خالی را می توانید خودتان چیدمان کنید. یعنی فیلد های مورد نظر خودتان را از جدول های مختلف می توانید بر روی این فیلد قرار دهید . 

اما چه جوری ؟

اگر دقت کنید در سمت راست این فرم یک کادر وجود دارد به نام Field List .

در داخل  آن هم یک گزینه وجود دارد تحت عنوان Show All table  .

روی این گزینه که کلیک کنید یک لیستی از جدول هایی که در حال حاضر در نرم افزار اکسس شما هستند برای شما به نمایش در می آید .

حالا بر روی هر جدولی که مد نظرتان است کلیک کنید تا لیستی از فیلدهای موجود در آن برای شما به نمایش درآید .

در اینجا تنها کاری که باید بکنید این است که بر روی فیلدی که می خواهید بر روی فرم شما قرار گیرد یک دبل کلیک کنید و یا اینکه آن را گرفته و به روی فرم خود کشیده و آن را در فرم خود قرار دهید .

 از اینجا به بعد دیگر کافی است تنظیمات ظاهری مربوط به این اشیا را در محیط اکسس انجام دهید و نگران اتصال این اشیا به از داخل فرم خود به جداول مربوطه نباشید چون اکسس به صورت خودکار این کار را انجام می دهد.

این اولین نوع فرمی بود که آن را بررسی کردیم .

حالا برویم به سراغ فرم دوم و روش ایجاد آن.

روش دوم : ایجاد فرم خودکار از یک جدول یا کوئری

باور تان می شود که اگر در اکسس یک یا چند جدول حاوی اطلاعات داشته باشید یا اینکه یک یا چند کوئری داشته باشید می توانید به سادگی و فقط با ۲  کلیک برای آنها یک فرم تهیه کنید ؟ 

شاید غیر قابل باورتر باشد که بگویم حتی برای تهیه این فرم نیازی به این ندارید که بخواهید جدول و یا کوئری خود را باز کرده و آن را  به حالت اجرا درآورید .

اگر این موضوع برای تان غیر قابل باور است پس حتما ادامه این مطلب را مطالعه کنید. 

برای ایجاد یک فرم از جدول و یا کوئری مورد نظر خود فقط و فقط کافی است دو مرحله زیر را انجام دهید .

–  اول گزارش و یا کوئری مورد نظر خود را انتخاب کنید برای این کار کافی است بر روی این جدول و یا کوئری مد نظر یک کلیک کنید تا      به حالت انتخاب درآید . این از کلیک اول . 

–  حالا به سربرگ Create  بروید و بر روی گزینه ای به اسم Form  کلیک دوم را انجام دهید .

به همین سادگی و بدون هیچ دردسری فرم مورد نظر شما شامل فیلدهای موجود در جدول و یا کوئری انتخابی شما آماده است . 

حالا باز بعضی ها بگویند که کار کردن با اکسس چقدر سخت است البته امیدوارم که شما جزو این دسته از افراد نباشید .

در اینجا هم تنها کاری که باید بکنید ویرایش کردن و چیدمان عناصر موجود بر روی این فرم است چون بقیه کارها را خود اکسس انجام داده است .

روش سوم : ایجاد فرم Split از یک جدول یا کوئری.

 در اینجا می رویم به سراغ فرمی تحت عنوان Split Form  در اکسس و با نحوه ایجاد آن آشنا می شویم .

اما اصلا این Split Form چه جور فرمی هست ؟ 

Split Form ها نوع خاصی از فرم هستند که در آنها بدنه فرم به دو قسمت تقسیم می شود . در قسمت بالا حالا فرم عادی را دارد اما در قسمت پایین حالت جدول مانند دارد .

یک جورهایی می شود گفت که Split Form ها دو فرم هستند که در داخل یک فرم قرار گرفته اند . با استفاده از این فرم ها می توان اطلاعات یکسان را در دو نمای متفاوت مشاهده کرد .

درست است که این فرم ها دارای دو نمای متفاوت هستند اما هر دوی آنها به نحوی با هم در ارتباطند . به این صورت که اگر یک دیتای خاص را در نمای بالایی انتخاب کنید بخش پایینی فرم هم بطور خودکار همان دیتا را برای شما نمایش می دهد .

این فرم ها از آن فرم های کار درست و پر کاربرد در اکسس هستند .

اما اینکه چه جوری یک Split Form را ایجاد کنیم .

این کار هم به سادگی همان روش قبلی است فقط و فقط با دو کلیک ساده . اول جدول یا کوئری خود را به حالت انتخاب درآوردید و این بار در سربرگ Create به سراغ گزینه More Form    رفته و از بین گزینه های موجود بر روی Split Form  کلیک کنید .

فرم ها در اکسس

اینجا هم همه چیز برای شما آماده است .

تا به اینجا سه روش و سه نوع فرم را با هم بررسی کردیم . حالا برویم به سراغ فرم چهارم .

روش چهارم : ایجاد یک Navigation Form از یک جدول یا کوئری.

Navigation Form نوع خاصی از فرم است که بر روی ان یک سری از دکمه های کنترلی وجود دارند

با استفاده از این فرم می توانید یک یا چند فرم و یا گزارش را بر روی یک فرم داشته باشید . اکسس در این حالت برای هرکدام از این فرم ها و یا گزارش ها یک سربرگ مجزا در داخل این فرم ایجاد می کند . 

بر روی هر کدام از این سربرگ ها که کلیک کنید فرم و یا گزارش مربوط به شما نمایش داده می شود .

برای ایجاد این فرم هم کافی است مراحل زیر را طی کنید .

بدون هیچ مقدمه ای به سربرگ Create  رفته بر روی گزینه Navigation Form  کلیک کنید .

با کلیک بر روی این گزینه یک لیست برای شما باز می شود . این لیست چیز خاص و ترسناکی نیست فقط از شما می خواهد بپرسد که این سربرگ ها یا همان تب ها را در چه قسمتی از فرم قرار دهد .

در بالا ، سمت چپ ، راست  و یا دیگر گزینه هایی که می توانید مشاهده کنید . کافی است یکی از آنها را بنابر سلیقه خود انتخاب کنید تا فرم شما ایجاد و نمایش داده شود .

فرم ها در اکسس

در اینجا کاری که باید بکنید این است که از بین فرم ها و یا گزارش ها و حتی جداول و کوئری های خود آنهایی را که مد نظرتان است از کادر سمت چپ اکسس خود درگ کرده و آن را بر روی گزینه ای به نام Add New  در این فرم رها کنید .

با این کار برنامه بصورت خودکار یک سربرگ را می سازد و هر کدام از این بخش هایی را که انتخاب و بر روی این فرم درگ می کنید را در داخل یک سربرگ قرار می دهد .

کافی است امتحان کنید کار سخت و پیچیده ای نیست .

البته در آپدیت بعدی این مطلب یک ویدئو برای این کار آماده و در همین جا خواهم گذاشت اما تا آن زمان اگر سوالی در این مورد داشتید در قسمت نظرات بپرسید تا بلافاصله پاسخ آن را دریافت کنید .

روش پنجم : ایجاد یک Datasheet Form 

یک Data sheet Form شکل خاصی از قدم ها هستند که فقط برای نمایش کلی اطلاعات از آنها استفاده می شود . 

این فرم ها اطلاعات را در قالب سطرها و ستون ها نمایش می دهند .

برای ایجاد این فرم ها هم فقط کافی است از سربرگ create  روی گزینه more Form  رفته و  بر روی گزینه ای تحت همین نام یعنی  Data sheet   کلیک کنید . 

البته اینها نه همه روش هایی بودند که با استفاده از آنها می توانیم فرم ها را ایجاد کنیم و نه تمامی فرم هایی که می شود در اکسس ایجاد کرد .

اما این موارد از متداولترین نوع فرم ها هستند که در اکسس کاربر زیادی دارند .

فرم ها در اکسس

آموزش های Access بازدید : 478 views 22 سپتامبر, 2020 ۰