ممانعت از ورود داده تکراری در فرم اکسس به کمک کدهای VBA

 داده تکراری در اکسس

ممانعت از ورود داده تکراری در فرم اکسس می تواند یکی از دغدغه های کاربران در کار با اکسس باشد .

به عنوان مثال فرض کنید جدولی داشته باشید که در آن اطلاعات مربوط به مشخصات شامل نام و نام خانوادگی دانش آموزان را درج نموده اید . 

 به جدول طراحی شده زیر توجه نمایید : 

جلوگیری از ورود داده تکراری در فرم اکسس

همانطور که مشاهده می کنید در این جدول شماره ردیف دارای کلید اولیه است و نوع داده آن نیز از نوع AutoNumber  می باشد که این امر باعث می شود به هیچ عنوان این فیلد دارای مقادیر تکراری نباشد . 

اما یکی دیگر از آیتم هایی که نباید دارای تکرار باشد کد دانش آموزی است . 

هر چند که روش های مختلفی برای کنترل این امر که کاربر در فیلد مربوط به کد دانش آموزی نیز  از داده تکراری استفاده ننماید وجود دارد.

  اما امروز ما در این آموزش می خواهیم فرا بگیریم که چگونه با صدور یک پیغام مناسب مانع از این شویم که کاربر در این فیلد داده تکراری را وارد نکند . 

هدف ما در این آموزش این است که فرمی برای ورود اطلاعات مربوط به این جدول داشته باشیم و تنظیماتی را در این فرم انجام دهیم که کاربر قادر به وارد نمودن اطلاعات مد نظر خود در این فرم باشد .

اما اگر کاربر در فیلد مربوط به کد دانش آموزی کدی را وارد نماید که قبلا آن را وارد کرده است ترتیبی اتخاذ کنیم که به محض خروج کاربر از تکس باکس مربوط به دریافت کد دانش آموزی کد درج شده  را با کدهای ذخیره  شده قبلی در جدول مقایسه شده تا در صورتی که این کد جدید تکراری باشد طی یک پیغام مناسب این امر به اطلاع کاربر رسانده شود و از ادامه کار کاربر جلوگیری بعمل آید

مطلب مرتبط : ممانعت از ورود داده تکراری بطور همزمان در دوفیلد اکسس . 

مراحل ممانعت از ورود داده تکراری در فرم اکسس

برای این منظور مراحل زیر را دنبال نمایید .

 برای وارد نمودن اطلاعات لازم در این جدول فرمی همانند تصویر زیر را طراحی نمایید

 

جلوگیری از ورود داده تکراری در فرم اکسس

با انتخاب فیلد کد دانش آموزی و با استفاده از پنجره property sheet  آیتم مربوط به Name  را برابر student-cod  تنظیم نمایید . 

در گام بعد همانطور که تکس باکس مربوط به کد دانش آموز را انتخاب کرده اید از طریق سربرگ Event  رویداد Before Update  را انتخاب نموده از طریق دکمه های ترکیبی ALT+F11   وارد محیط کد نویسی VBA شوید .

بعد از انجام مراحل فوق اکسس شما را به محیط Visual Basic  منتقل می نماید . 

در این صفحه کاری از کمبو باکس مربوط به اشیاء ، شی student -cod  و از کمبو باکس مربوط به رویدادها رویداد Before update  را انتخاب نمایید . 

حال در بین خطوط ابتدایی و انتهایی روالی که برای شما ایجاد شده است خطوط کد زیر را وارد نمایید . 

 

بعد از انجام مراحل فوق ماژول خود را ذخیره نموده و مجددا به محیط طراحی فرم خود برگردید . 

اکنون لازم است که فرم خود را اجرا نمایید . 

برای اطمینان از اینکه کد شما به درستی کار می کند می توانید یک کد دانش آموزی را  به همراه اطلاعات مربوط به یک دانش آموز وارد نموده و آن را ذخیره نمایید .

حال اگر بخواهبد در مرتبه دوم از همین کد برای دانش آموز دیگری بهره ببرید قبل از خارج شدن از فیلد مربوط به کد دانش آموزی با پیغامی که برای کاربر تنظیم نموده اید مواجه خواهید شد . 

 

در آموزش های بعدی softpluse  با کاربردهای بیشتری از کدهای VBA در محیط اکسس آشنا خواهیم شد . 

ممانعت از ورود داده تکراری در فرم

برای دریافت فایل نمونه این آموزش فرم زیر را تکمیل کنید تا فایل مربوطه به آدرس ایمیل شما فرستاده شود .  


 

آموزش اکسس بازدید : 1,299 views 29 ژوئن, 2018 ۰