ایجاد یک نمودار سفارشی و پویا در اکسل

ایجاد نمودار یکی از ساده ترین کارهایی است که می شود در نرم افزار اکسل به سادگی و فقط با استفاده از چند کلیک ساده آن را ایجاد نمود .

نمودارها کمک بزرگی در انتقال اطلاعات به مخاطب مد نظر ما می کنند . تبدیل اعداد و ارقام که بررسی کردن آنها برای من و شما می تواند به یک معضل تبدیل شود .

اما اگر همین اطلاعات را از قالب اعداد و ارقام خارج کرده و آنها را در قالب نمودارها نمایش دهیم می تواند کمک بزرگی به ما برای مطالعه و  بررسی اطلاعات به ما بکند .

یکی از مزایای این کار این است که به نحوی می توانیم توجه مخاطب را به موضوع مورد نظر خود جلب کنیم . اما خود این نمودارها هم در حالت اصلی تا حد زیادی هم ساده هستند و هم اینکه ثابت و بدون تحرک .

مطمئنا اگر ما بتوانیم با استفاده از ترفندهایی علاوه بر این که سادگی این نمودارها را از بین ببریم و هم اینکه به نحوی به آنها تحرک و پویایی بدهیم تا حد بسیار زیادی می توانیم موجب جلب توجه بیشتر مخاطب خود شویم .

نظرتان چیست که اگر با هم یک نمودار ایجاد کنیم که هر دوی این خواص را با هم داشته باشد . یعنی هم نمودار خود را  از سادگی در بیاوریم و هم اینکه به آن حالت تحرک بدهیم . 

 در اینجا می خواهیم با هم یک نمودار سفارشی در اکسل بسازیم برای اینکه بدانیم در انتهای این آموزش قرار است به چه چیزی برسیم من نمونه ای از نتیجه  نهایی کار را در اینجا به نمایش می گذارم . 

 نمودار سفارشی در اکسل

 

من علیرضا شهرآئینی هستم . اگر علاقمند به ایجاد نمودار مشابه مانند نمودار بالا هستید با من همراه شوید تا در انتهای این آموزش شما هم قادر به ایجاد یک نمودار سفارشی در اکسل مثل نمودار بالا شوید

در ضمن فایل نمونه مربوط به این آموزش را هم می توانید در انتهای همین آموزش دریافت کنید .

 نمودار سفارشی در اکسل

مراحل ایجاد یک نمودار سفارشی در اکسل 

همه چیز از اطلاعات شروع می شود . ما باید اطلاعاتی داشته باشیم که بخواهیم از آنها نمودار تهیه کنیم . اول بیایید نگاهی بکنیم به اطلاعات و داده هایی که از آنها قرار است  نمودار مورد نظر خود را  تهیه کنیم .

 نمودار سفارشی در اکسل

 

در اینجا لیستی از چند کالا داریم و در ستون کناری اعدادی که مقادیر فروش رفته از هر کالا را بر روی نمودار ما قرار است نمایش دهند .

در اولین قدم یک نمودار از این داده ها ایجاد کنید .

برای ایجاد نمودار مورد نظر ابتدا ستون B  سپس ستون C  را انتخاب کنید . در همین حالت به سراغ سربرگ Insert  رفته از داشبورد Charts  بر روی نمودار نوع Clustered chart  کلیک کنید تا یک نمودار برای شما ایجاد شود .

 نمودار سفارشی در اکسل

 

 بعد از انجام این کار نمودار مثل نمودار زیر در اختیار شما قرار می گیرد .

 نمودار سفارشی در اکسل

بهتر است که یک سر و دستی به روی این نمودار بکشید و آن را از این حالت ساده در آورید . انجام این کار را به سلیقه خودتان می گذارم .

امیدوارم که سلیقه شما برای این کار بهتر از من باشد .

به هر حال من نمودار خود را به شکل زیر در آورده ام . نمودار سفارشی در اکسل

حالا باید به سراغ مرحله بعد از کار خود برویم .

ایجاد یک لیست از کالاهای مورد نظر

در این مرحله باید یک لیستی از کالاهای خود را ایجاد کرده و آن را در قالب یک کمبو باکس در قسمت بالای نمودار خود قرار دهیم .

برای اینجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید .

۱- ابتدا سلول J1  را انتخاب کنید . کمبو باکس ما قرار است در این سلول قرار داده شود . البته شما اگر می خواهید در سلول دیگری این کمبو باکس را نمایش دهید هیچ ایرادی نخواهد داشت .

۲- به سربرگ Data بروید . در این سربرگ گزینه Data Validation  را باز کنید .

 نمودار سفارشی در اکسل

۳- از بین ۳ گزینه ای که برای شما نمایش داده می شود گزینه اولین گزینه را که هم نام همین آیکون است را انتخاب کنید .

۴- در پنجره ای که برای شما نمایش داده می شود در کادر Allow  گزینه list  را انتخاب کنید . 

۵- در کادر  مربوط به source  هم سلول های  B2:B8  انتخاب کنید .

 نمودار سفارشی در اکسل

با زدن Ok  کار شما به اتمام رسیده است . حالا اگر به سراغ سلول J1  خود بروید می بینید که یک کمبو باکس در آن ایجاد شده و لیستی از کالاهای مورد نظر در داخل آن به نمایش در می آید .

با انجام این کار مرحله اول از کار خود را با موفقیت به انجام رساندیم . حالا باید باید به سراغ مرحله بعد برویم .

بنظر شما در مرحله بعد باید چه کاری بکنیم .؟

فرمول نویسی برای نمودار جدید .

در این مرحله قرار است یک نمودار جدید را به نمودار فعلی خودمان اضافه کنیم . البته این نمودار جدید فقط شامل یک ستون خواهد بود . اما برای این نمودار باید یک فرمول نویسی ساده بکنیم .

برای این کار به سراغ سلول D2  بروید . در این سلول فرمول زیر را وارد کنید .

حالا کاری که باید بکنید این است که همین فرمول را به سایر سلول های درگیر در این ستون تعمیم دهیم . برای این کار کافی است که این سلول را انتخاب و آن را با استفاده از خاصیت Fill Handle به سمت پایین Dragکنید .

نمودار سفارشی در اکسل

اما در تصویر بالا عدد ۱۳۰۰۰ آمده است . این عدد یک عدد انتخابی است . مبنایش هم اعدادی است که در ستون C  وجود دارند . در واقع این عدد قرار است ارتفاع نمودار جدید را برای ما تشکیل دهد .

در مرحله بعد باید از  همین ستون و داده های داخل آن یک نمودار ایجاد و آن را به مجموعه نمودار موجود خود اضافه کنیم .

برای این کار بر روی نمودار خود کلیک راست کرده و گزینه select data  را انتخاب کنید .

 نمودار سفارشی در اکسل

در پنجره باز شده بر روی گزینه Add  کلیک کنید .

 نمودار سفارشی در اکسل

 

در کادری که برای شما نمایش داده می شود و در باکس دوم آدرس ستون ِD  را در آن وارد کنید . 

 

 نمودار سفارشی در اکسل

با زدن دکمه OK  یک ستون به نمودار ما اضافه می شود .

حالا باید تغییراتی را در این نمودار تک ستونی بدهیم . تا نتیجه نهایی کار برای ما ایجاد شود .

نمودار سفارشی در اکسل

ایجاد تغییرات در نمودار جدید

برای انجام این تغییرات  بر روی نمودار مورد نظر کلیک راست کنید . از بین گزینه های موجود گزینه format data series   را انتخاب کنید .

 نمودار سفارشی در اکسل

با این کار یک کادر در سمت راست اکسل برای شما باز خواهد شد .

در تصویر زیر تغییراتی را که باید در این کادر انجام دهیم را می توانید ملاحظه کنید .

 

 نمودار سفارشی در اکسل

با این تغییرات نمودار شما بطور خودکار بر روی ستونی از نمودارها قرار می گیرد که در حال حاضر اسم مربوط به آن ستون در حال حاضر در کمبو باکس شما انتخاب شده است .

در مرجله آخر تنها کاری که باید انجام دهیم این است که رنگ مربوط به ستون مورد نظر را تغییر دهیم . برای این کار بهتر است که اصلا ستون خود را خالی از رنگ قرار دهید .

برای این کار هم می توانید ستون مورد نظر را انتخاب کرده و از منوی Format  بر روی گزینه Fill  کلیک کرده تا این منو برای شما باز شود . در این گزینه ها بر روی گزینه No Fill  کلیک کنید .

با این کار نمودار شما خالی از رنگ خواهد شد .

با انجام این کار  همه آن چیزی را که مد نظرمان بود را به اتمام  رساندیم  و نتیجه کار چیزی خواهد شد مثل تصویر ابتدای کار که ملاحظه کردید .

به همین سادگی ما در اینجا توانستیم یک نمودار سفارشی در اکسل را ایجاد کنیم .

امیدوارم که این آموزش هم برای شما مفید بوده باشد . باز هم در آینده من را همراهی کنید

 نمودار سفارشی در اکسل

 در ضمن با مراجعه به صفحه سایت در اینستاگرام اطلاعات و آموزش های خوبی در زمینه کار با نرم افزار های آفیس را می توانی پیدا کنی. برای ورود به این صفحه کافی است بر ریو تصویر زیر کلیک کنی.

 نمودار سفارشی در اکسل

راستی تا یادم نرفته اگر می خواهی که یک نمونه از فایل آموزشی را که در این مطلب آن را ایجاد کردیم را برای خودت داشته باشی کافی است ایمیل خودت رو در فرم زیر وارد کنی تا بصورت خودکار نمونه فایل برات ارسال بشه .

[email-download-link namefield=”YES” id=”10″]


اگه در دریافت فایل مشکلی برات پیش اومد در قسمت دیدگاهها ی مربوط به همین مطلب به من خبر بده .

آموزش اکسل بازدید : 261 views 10 اکتبر, 2020 ۰