معرفی و کار با تابع Hlookup و Vlookup در اکسل

سلام به آموزش دیگری از مجموعه آموزش های سافت پلاس خوش آمدید . موضوع آموزش امروز ما در خصوص دو تابع Hlookup و Vlookup در اکسل است. 

این ها دو تا از توابع بسیار مهم و کاربردی در نرم افزار اکسل هستند . هر چند که کار کردن با این توابع بسیار ساده و آسان است اما یادگیری آنها یکی از نشانه های بالا بودن سطح مهارت  شما در کار با اکسل خواهد بود . 

 ما توی اکسل ۴۵۰ تابع مختلف داریم . این توابع در زمینه های مختلفی نیازهای کاربران در هر زمینه ای را برطرف می کنند . برای راحتی مطالعه و کار با این توابع یک سری تقسیم بندی هایی بر روی این توابع انجام شده است . 

این ۴۵۰ تابع در اکسل به آنها اشاره کردیم در ۱۴ گروه مختلف دسته بندی شده اند .یکی از انواع این دسته بندی ها Lookup & Reference Functions  هستند .

در این دسته از توابع حدود ۲۵ تابع قرار دارند . اما امروز ما می خواهیم به دو مورد از این توابع که در این دسته قرار دارند بپردازیم و با آنها بطور کامل آشنا شویم . یعنی همان توابع Hlookup و Vlookup.

اما در این آموزش می خواهیم راجع به چه چیزی با شما صحبت کنم : 

۱- اول از همه بررسی می کنیم که اصلا این دو تا تابع چه کاری برای ما می توانند بکنند ؟

۲- در قدم بعد با ساختار این توابع آشنا می شوید و اینکه هر کدوم از این توابع دارای چه بخش هایی هستند ؟

۳- بعد از اینکه با این توابع آشنا شدید بصورت عملی با نحوه کار با آنها آشنا می شوید .

۴- در قدم آخر هم با یک سری خطاهای احتمالی که در حین کار با این توابع مواجه شوید را معرفی خواهم کرد

اگر که آماده اید با هم شروع می کنیم .  

تابع Hlookup و Vlookup در اکسل

۱- توابع Hlookup و Vlookup چه کاری برای ما می توانند انجام دهند ؟ 

این دو تابع در زیر مجموعه توابع  Lookup & Reference Functions قرار دارند . همانطور که از اسم این گروه از توابع هم بر می آید همه این توابع برای جستجوی مقادیر در اکسل کاربرد دارند .

 این دسته از توابع به دو تا زیر مجموعه تقسیم می شوند . یک زیر مجموعه شامل توابعی است که   جزو بخش Refrence  قرار می گیرند که در اینجا به آنها کاری نداریم .

اما بخش دیگر Lookup  است که شامل سه تابع می شود 

۱- Lookup

۲-Hlookup

۳-Vlookup

اما این توابع چه کاری برای ما انجام می دهند ؟

اینها سه تابع هستند که به کمک آنها می توانیم کار جستجو را بین داده های خود انجام دهیم .البته جستجو کردن با استفاده از این توابع برای خود دارای یک سری از شرایطی است که باید با آنها آشنا شویم . 

پس در قدم اول متوجه شدیم که کار این توابع جستجو کردن داده ها در اکسل البته با در نظر گرفتن یک سری از شرایط خاص است. 

در ادامه با یک به یک این توابع آشنا خواهیم شد. اما قبل از هر چیز باید با ساختار این توابع بطور کامل آشنا شویم . 

  • تابع Lookup   

اگر اسم این تابع را در قسمت Formula Bar  اکسل خود وارد کنید با تصویری مانند زیر مواجه خواهید شد . 

تابع Hlookup و Vlookup در اکسل

 این یعنی اینکه با دو حالت از این تابع سر و کار داریم . اما هر کدام از این دو حالت چه کاری برای ما می کنند ؟ چه شباهت ها و چه تفاوت هایی با هم دارند ؟ اینها چیزهایی است که در ادامه راجع به آنها بیشتر صحبت خواهیم کرد .

اگر دقت کنید این دو تابع می توانند در دو حالت وکتور و برداری بر روی داده ها عمل کنند . اما منظور از وکتور چیست ؟ و منظور از بردار در این تابع کدام است ؟

اول برویم به سراغ تعریف واژه آرایه . در اکسل به مجموعه سطرها و ستونهای موجود در یک محدوده در اصطلاح آرایه می گوییم .

این تعریف را در تصویر زیر می توانید مشاهده کنید .

تابع Hlookup و Vlookup در اکسل

 

از طرف دیگر وقتی ما از وکتور استفاده می کنیم منظورمان فقط یک ردیف از سلول ها و یا اینکه یک ستون از سلول هایی است که حاوی اطلاعات هستند . تصویر زیر این مفهوم را می رساند .

تابع Hlookup و Vlookup در اکسل

حالا اگر بخواهیم که اطلاعات خود را  فقط در یک سطر و یا  فقط در  یک ستون خاص پیدا کنیم می توانیم از حالت اول این تابع یعنی حالت وکتور استفاده  کنیم  و اگر بخواهیم  در مجموعه ای از سطرها و ستون ها جستجو کنیم به سراغ نوع آرایه ای این تابع می رویم. 

البته در عمل و با استفاده از مثال هایی که در ادامه بررسی خواهیم کرد بهتر و بیشتر با هر دو حالت این توابع آشنا خواهیم شد . فقط قبل از آن باید با ورودی های مربوط به هر کدام از این دو حالت به خوبی آشنا شویم .

معرفی آرگومان های تابع Lookup در حالت وکتور یا برداری 

ساختار کلی این تابع در حالت وکتور  بصورت زیر است

حالا با هم هر کدام از این آرگومان ها را بررسی می کنیم .

–  lookup_value

در این ورودی مشخص می کنیم که دقیقا به دنبال چه چیزی هستیم . این مورد جستجو می تواند یک عدد یا متن ، تاریخ و یا ادرس یک سلول باشد .وجود این آرگومان برای کار کردن صحیح این تابع ضروری است .

lookup_vector

می خواهید  اکسل در کدام سطر یا ستون  به دنبال مقدار مورد نظر شما بگردد. همان سطر یا ستون را در این ورودی به برنامه معرفی کنید وجود این آرگومان هم برای کار این تابع لازم است . 

-[result_vector]

نتیجه و خروجی قرار است از کدام سطر یا ستون پیدا شود ؟ آن را بصورت آدرس یک سطر یا ستون به تابع بدهید . وجود این آرگومان برای عملکرد تابع حالت اختیاری دارد .

خوب در اینجا با آرگومانهای این تابع  حداقل به صورت تئوری به خوبی آشنا شدیم . حالا باید بصورت عملی از این تابع استفاده کنیم تا هم با آرگومانهای آن بهتر آشنا شویم و هم با کارکرد آن . 

 برای استفاده و کار با این تابع به سراغ داده های زیر می رویم .

تابع Hlookup و Vlookup در اکسل

 

در اینجا می خواهیم با استفاده از تابع lookup  نام یک کالا را به این تابع بدهیم و تابع در عوض میزان موجودی کالای مورد نظر را برای ما از ستون مربوط به آن استخراج و به ما نمایش دهد .

برای این کار  من از تابع Lookup  بصورت زیر استفاده می کنم .

من نام کالای مورد نظر خود را  در سلول F4  درج می کنم . پس ادرس این سلول را به عنوان اولین ورودی در اختیار این تابع مگذارم .

محدوده ای که قرار است اکسل برای من جستجو کرده و  کالای مورد نظر من را پیدا کند در ستون B و  در محدوده سلول های B2  تا B14  می باشد پس همین محدوده را به عنوان ورودی دوم در اختیار تابع قرار می دهم . 

در گام آخر هم از تابع می خواهم به سراغ ستون C  رفته و  مقدار متناظر کالای مورد نظر را از این ستون پیدا کرده و آن را بصورت خروجی در اختیار من قرار بدهد . 

تصویر زیر فرآیندهای کاری را که در بالا توضیح دادم را برای شما مشخص می کند .

تابع Hlookup و Vlookup در اکسل

 در زبان محاوره از این تابع می خواهیم که از ستون مربوط به نام کالا ها کالایی به نام فکس را پیدا کرده و بعد  به ستون مربوط به موجودی رفته و عدد مربوط به موجودی آن را برای ما نمایش دهد .

این از نحوه استفاده و کار با تابع Lookup  در حالت وکتور یا همان برداری بود که با هم بررسی کردیم . در ادامه به سراغ حالت دوم از این تابع یعنی حالت آرایه ای می رویم .

معرفی آرگومان های تابع Lookup در حالت آرایه ای 

عملکرد تابع Lookup  در حالت آرایه ای نیز مانند عملکرد آن در حالت برداری است . البته در این بین یک سری تفاوت ها در ساختار تابع و  نحوه کار آن وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم .

قبل از هر چیز نگاهی به پارامترهای این تابع بکنیم.

–  lookup_value.

مثل حالت قبل در این ورودی مشخص می کنیم که دقیقا به دنبال چه چیزی هستیم . این مورد جستجو می تواند یک عدد یا متن ، تاریخ و یا آدرس یک سلول باشد .وجود این آرگومان برای کار کردن صحیح این تابع ضروری است.

– Array.

 در این قسمت باید آدرس یک محدوده را به تابع بدهیم .

این مطلب به تدریج تکمیل می شود 

آموزش اکسل بازدید : 309 views 3 نوامبر, 2020 ۰