با این ۱۰ نکته استاد فرمول نویسی در اکسل شوید

سلام به سافت پلاس و یکی دیگر از آموزش های کاربردی آن خوش اومدی. 

تا حالا به این فکر کردی که چه جوری می شود در نرم افزار اکسل به راحتی و مثل آب خوردن محاسبات مورد نظر خودت را انجام بدهی . حالا اینکه این محاسبات ساده باشند یا پیشرفته در هر صورت فرقی نمی کند . 

مهم این است که با اصول و مبانی مربوط به کار با فرمول ها و روش های مختلفی که به کمک آنها فرمول ها را ایجاد می کنند آشنا شوی اما این اصول  و مبانی چی هستند ؟

خیلی ساده است . اول  باید خوب بدانی مساله مورد نظرت چه راه حلی دارد . مثلا در هندسه با  فرمول محاسبه مساحت یک دایره آشنا باشی؟ یا در آمار انحراف معیار یک مجموعه از اعداد را چطور حساب می کنند ؟ 

در مرحله بعد باید با یک سری از ابزار و امکانات در اکسل آشنا بشوی . این ابزار به شما کمک می کند که به راحتی بتوانی فرمول های مورد نظر خودت را بنویسی  و به کمک این فرمول ها مسئله های مورد نظر خود را به کمک اکسل حل کنی .

همه محاسباتی که در اکسل انجام می شود به دو صورت است . یا این محاسبات با استفاده از توابع داخلی اکسل انجام می شود یا به کمک فرمول نویسی که ما خودمان در اکسل انجام می دهیم .

تکلیف توابع که مشخص است . هر تابع یک سری از محاسبات را برای ما انجام می دهد . حالا اینکه این محاسبات را چه جوری انجام می دهد چیزی نیست که به در ما بخورد .

اینکه ما از اکسل می خواهیم که سینوس زاویه ۴۵ درجه را برای ما نمایش دهد فقط برای ما نتیجه خروجی مهم است حالا اینکه این وسط اکسل چه کار هایی می کند تا این محاسبات را انجام دهد نه برای من و شما مهم است و نه برای هیچ کاربر دیگری .

فقط کافی است اسم تابع را صدا بزنیم ، یک عدد را به آن بدهیم و نتیجه خروجی را از اکسل تحویل بگیریم .

اما در مورد فرمول ها .

توابع که از قبل نوشته شده اند و مشکلی در خصوص آنها نیست. ولی در مورد فرمول ها ؛ می خواهیم با هم نکاتی را بررسی کنیم  که به کمک آنها می توانی تبدیل به یک  استاد فرمول نویسی در اکسل شوی.

من علیرضا شهرآئینی هستم و در این مطلب نکاتی را برایتان بیان می کنم که به کمک آنها می توانی تبدیل به یک  استاد فرمول نویسی در اکسل شوید پس تا انتهای این آموزش من را همراهی کنید .

استاد فرمول نویسی در اکسل شوید

نکات کاربردی برای اینکه  استاد فرمول نویسی در اکسل شوید

 در اینجا با هم به بررسی یک به یک این نکته می پردازیم .

۱- با حالت های کاری مختلف سلول ها آشنا شوید .

اولین چیزی که راجع به آن می خواهیم با هم صحبت کنیم آشنایی و معرفی حالت های  مختلف کاری سلول ها یا در اصطلاح Cell mod’s  می باشد . 

 سلول های اکسل به طور کل دارای سه حالت کاری هستند . با هم با این سه حالت کاری یا مود کاری سلول ها آشنا می شویم .

–  حالت اول : آماده به کار 

این اولین حالت از  حالت های سه گانه مربوط به یک سلول می باشد . وقتی که که یک سلول در این حالت قرار دارد نشان از این است که سلول آماده دریافت اطلاعات است. 

حالت دوم : حالت Enter

 حالت اول که حالت آماده به کار بود . به محض اینکه یک چیزی را در داخل آن سلول وارد کنیم بلافاصله سلول مورد نظر تغییر مود داده و به حالت Enter  در می آید.

حالا آن چیز می تواند هر نوع اطلاعاتی باشد . از یک متن ساده تا عدد گرفته تا تاریخ و کاراکتر و هر چیزی از این دست . 

در این حالت با زدن دکمه Enter  از روی صفحه کلید یا با استفاده از کلیدهای فلش دار  چهار جهته در صفحه کلید سلول اطلاعات را که در آن وارد شده است را می پذیرد و آنها را در خود نگه می دارد .

– حالت سوم :  ویرایش

حالت سومی که یک سلول می تواند به خود بگیرد حالت ویرایش یا همان Edit  است .  سلول فقط در یک حالت در این  mod  کاری قرار می گیرد . آن هم وقتی است که سلول حاوی اطلاعات باشد . 

یک متن را در سلول وارد کرده اید یا یک عدد یا یک فرمول خاص را . حالا بنا بر هر دلیل می خواهید که تغییراتی را در اطلاعات وارد شده بدهید ؟ در این صورت سلول مورد نظر در مورد ویرایش یا Edit  قرار می گیرد .اما چطور ؟

برای اینکه سلول حاوی اطلاعات شما در مود کاری Edit  قرار بگیرد کافی است یکی از سه  کار زیر را انجام دهید .

۱- بر روی سلول مورد نظر خود دابل کلید کنید با این کار بلافاصله سلول وارد حالت ادیت یا ویرایش قرار می گیرد .

۲- سلول خود را انتخاب کنید حالا در داخل Formula bar  یک کلیک دیگر بکنید با این کار سلولی که به حالت انتخاب است در مود ویرایش قرار می گیرد .

۳- روش سوم هم برای اینکه سلول در این مود کاری قرار گیرد این است که وقتی که سلول در حالت انتخاب قرار دارد کلید F2  را یک بار فشار دهید . با این کار سلول در وضعیت ویرایش قرار می گیرد .

خوب تا به اینجا با سه مود کاری مربوط به یک سلول آشنا شدیم . اما از کجا کنترل یا بهتر است بگویم از کجا متوجه شویم که سلول مورد نظر ما در حال حاضر در چه حالتی از حالات سه گانه بالا قرار دارد ؟

خوب این کار یک راه حل ساده دارد . برای کنترل اینکه یک سلول در چه مودی قرار دارد کافی است یک نگاهی به سمت پایین و سمت چپ از صفحه کاری خود در اکسل یکنید . 

به تناسب وضعیت های سه گانه  سلول یکی از عبارت های Ready- Enter – Edit  را مشاهده خواهید کرد مثل همین چیزی که در تصویر زیر می بینید . 

استاد فرمول نویسی در اکسل شوید

این اولین نکته ای بود که با هم اون رو یاد گرفتیم . در ادامه باز هم با نکات بهتر و بیشتری آشنا خواهیم شد.

 

استاد فرمول نویسی در اکسل شوید

 

 

آموزش اکسل بازدید : 172 views 7 نوامبر, 2020 ۰