چه جوری در اکسس مثل یک حرفه ای کد نویسی کنیم ؟

همه ما دوست داریم که به نحوی تبدیل به یک برنامه نویس حرفه ای شویم و بتوانیم بصورت حرفه ای کد نویسی کنیم .

همینطور دوست داریم که وقتی دیگران به برنامه ما نگاه می کنند هم  ما را تحسین کنند و هم برنامه کد نویسی شده به دست ما را و به نحوی می خواهیم در نظر دیگران یک برنامه نویس همه چیز تمام بنظر بیاییم . 

اما واقعا وقتی صحبت از حرفه ای بودن و کد نویسی حرفه ای  می کنیم منظورمان چی هست ؟ آیا می شود تعریف درستی از واژه حرفه ای بودن در برنامه نویسی داشته باشیم ؟  

البته در اینجا نمی خواهم خیلی وارد مباحث فلسفی و استدلالی بشوم که اصلا ما به چه کسی و چه موقع می توانیم لقب یک برنامه نویسی حرفه ای را بدهیم .

اصلا بیایید همه این بحث ها و دعواها را کنار بگذاریم . بیایید فرض کنید که من و شما یک برنامه نویس حرفه ای نیستیم . حالا باید چکار بکنیم که تبدیل به یک برنامه نویس حرفه ای شویم ؟

حرفه ای بودن را در دو سطح می شود تعریف کرد . سطح اول در ظاهر کار است . اینکه برنامه ما با چه شکل و شمایلی برای کاربر نمایش داده می شود و چقدر کاربر را جذب محیط کاری خود می کند .

و دیگر  اینکه آیا کدهایی  که ما برای برنامه خود نوشته ایم و آنها را برای اجرا در اختیار برنامه خود قرار داده ایم ، آیا همان قدر که این کدها برای برنامه ما قابل فهم می باشند ، همانقدر هم برای خواننده ما نیز قابل فهم هستند . 

یادمان باشد که مخاطب اولین قضاوت خود در خصوص مهارت ما در برنامه نویسی را در نگاه اول و با توجه به ظاهر کار ما انجام خواهد داد سطح دوم مهارت مربوط به میزان مهارت ما در امر برنامه نویسی و تجزیه و تحلیل مسائل مختلف در قالب کدهای مختلف می باشد .

مهارت از نوع دوم خود داستان جدایی دارد که در آینده و در مطلب جداگانه ای راجع به آن با هم صحبت خواهیم کرد . اما امروز می خواهم در مورد مهارتی که در بخش اول صحبت هایم به آن اشاره کردم با هم صحبت کنیم .

من علیرضا شهرآئینی هستم و در این مطلب نکاتی را برای شما بازگو می کنم که با در نظر گرفتن و رعایت این نکته ها یک قدم بزرگ بر خواهی داشت به سمت اینکه  در بین اطرافیانت به عنوان  یک برنامه نویس ماهر  شناخته شوی. 

پس تا پایان من را همراهی کن .

کد نویسی حرفه ای

نکات کاربردی برای تبدیل شدن به  یک کد نویسی حرفه ای

در قدم اول باید به خوبی با قابلیت های مربوط به محیط ویرایشگر کدهای وی بی ای آشنا شوید . خیلی از جاها این محیط کمک های خوبی را برای کد نویسی به من و شما می کند .

کمک های کوچک و بزرگی که گاهی اصلا به چشم ما نمی آید و شاید تا به حال از آنها هیچ خبری هم نداشتیم و به آنها اهمیتی هم نمی دادیم .  در اینجا می خواهم به چند مورد از آنها اشاره کنم .

۱- برای بررسی اولین قابلیت به محیط کد نویسی VBA  بروید و این کدهای ساده زیر را در آن تایپ کنید

متوجه کاری که برنامه برای ما کرد شدید . در واقع وقتی که خط اول از کد خودمان را می نویسیم با زدن دکمه Enter می خواهیم به سراغ خط دوم برویم . در این بین برنامه بطور خودکار فاصله هایی را در برخی از نقاط ایجاد می کند. 

 این کار باعث می شود که کاراکترهای موجود در خطوط کد ما کمی از هم فاصله گرفته و این کار کمک خوبی به خوانایی کدهای ما می کند  از اولین قابلیت مربوط به محیط ویرایشگر کدها یا همان VBE .

۲- قابلیت کاربردی دیگری که وجود دارد این است که برنامه بطور خودکار همه کلمات کلیدی را که ار آنها در ساختار کدهای خود استفاده می کنیم را به رنگ متفاوت از سایر خطوط کد در می آورد .

مثلا به خطوط کد زیر نگاه کنید .

حالا همین خط از کد را کپی کرده و آنها را در داخل محیط کد نویسی خود قرار دهید به محض Enter  زدن تغییر رنگ در کلمات کلیدی به خوبی به نمایش در می آید .

۳- قابلیت دیگری که بطور خودکار از طرف ویرایشگر برنامه بر روی کدهای ما اعمال می شود این است که حرف اول تمام کلمات کلیدی را بطور خودکار به حروف بزرگ تبدیل می کند .

مثلا به کدهای زیر نگاه کنید .

  خط اول از این کدها آن چیزی است که ما می نویسیم و خط دوم همان کدها بعد از زدن دکمه Enter  از طرف ما را به نمایش می گذارد متوجه تغییرات در خط دوم می شوید ؟

۴-یکی از قابلیت های بسیار مهم و کاربردی در محیط کدنویسی VBA  قابلیتی است به نام Intelligence که خیلی  جاها در حین کد نویسی می تواند به ما کمک کند . 

این قابلیت معمولا وقتی به وجود می آید که ما در حین کد نویسی از یک علامت نقطه یا همان Dot  استفاده می کنیم . بعد از این کار معمولا یک لیست برای ما نمایش داده می شود .

اما اگر بخواهیم بنا بر هر دلیل از این قابلیت در جاهای دیگری بنابر تشخیص خود استفاده کنیم کافی است که از روی صفحه کلید خود دکمه های CTRL  و  SpaceBar  را بطور همزمان نمایش دهیم .

اینها چند مورد از قابلیت هایی بود که برنامه در اختیار ما قرار می دهد  . چیز هایی که شاید در نگاه اول چندان مهم به نظر نرسند . اما یک لحظه تصورش را بکنید که بخواهید برای همه کدهای خود این کارها را خودتان بصورت دستی انجام دهید .

در این صورت به خوبی متوجه اهمیت این قابلیت های کاربردی خواهید شد .

 همانطور که گفتم اینها قابلیت های درونی خود برنامه VBE  است و  فرقی هم نمی کند که من یا شما یک برنامه نویس حرفه ای باشیم یا یک برنامه نویس تازه کار  چون در هر صورت این قابلیت ها کار خود را خواهند کرد .

اما از اینجا به بعد می خواهم به بررسی مواردی اشاره کنم که دیگر  از طرف این محیط به ما ارائه نمی شود و این خود ما هستیم که با در نظر گرفتن و اجرا کردن این موارد می توانیم تا حد زیادی کدهای خود را به سمت حرفه ای تر شدن سوق دهیم.

کد نویسی حرفه ای

کد های خود را بصورت  حرفه ای بنویسید 

همیشه یادتان باشد که کدها باید هم برای کامپیوتر شما قابل خواندن باشد هم برای خودتان . پس بهتر است که به نحوی کدهای خود را بنویسید که بعدا به راحتی برای خودتان قابل درک باشد .

 مثلا به کدهای زیر نگاهی بکنید .

این کدها برای کامپیوتر ما به راحتی قابل خواندن و اجرا کردن هستند و هیچ مشکلی هم برای آن ایجاد نمی کنند . 

اما آیا همان قدر که این کدها برای کامپیوتر قابل خواندن هستند برای ما هم قابلیت خوانایی دارند .

شاید  برخلاف نظر من پاسخ شما به این سوال مثبت باشد . اما از شما می خواهم کمی صبر کنید و با هم یکسری از تعییرات را در ساختار این خط از کدها بدهیم بعد مجددا این سوال را از شما بپرسم .

بیایید با هم قدم به قدم پیش برویم و تغییراتی را در این کدها ایجاد کنیم . فقط یادتان باشد که ما قرار نیست هیچ تغییری در ماهیت این کدها بدهیم و خروجی این کدها قرار نیست هیچ تغییری بکند .

 و اما کارهایی که می توانیم بکنیم .

۱- در جاهای مناسب از کدهای خود خطوط خالی ایجاد کنید .

لازم نیست که همه صفحه کاری من و شما شامل خطوط فشرده ای از کدها باشد . برای ایجاد خوانایی بهتر کدها می توانیم بین آنها فاصله هایی را ایجاد کنیم .

مثلا به کدهای زیر که اصلاح شده کدهای قبلی هستند نگاه کنید .

کد نویسی حرفه ای

می بینید که با ایجاد خطوط خالی در بین کدهای نوشته شده کمی از آن حالت تراکم خطوط کد که خیلی به هم نزدیک بودند کاسته شد و چشم ما بهتر می تواند در بین این خطوط حرکت کند .

۲- از تورفتگی ها استفاده کنید .

کار جالب دیگری که می توانیم بکنیم این است که در طول خطوط کد خود نیز یک سری از فواصل خالی را ایجاد کنیم و از این طریق نیز خوانایی بهتری به کدهای خود بدهیم .

مثلا به کدهای زیر نگاه کنید .

 

کد نویسی حرفه ای

 در اینجا هم با کمک تورفتگی هایی که در خطوط کد خود ایجاد کرده ایم خوانایی کدهای خود را تا حد زیادی راحت تر کردیم .  .

برای ایجاد تورفتگی در یک یا چند خط از کدهای خود می توانیم از دکمه Tab  صفحه کلید خود استفاده کنیم .

برای این کار کافی است نشانگر موس خود را قبل از خط کد مورد نظر قرار دهید . سپس با زدن دکمه Tab  ملاحظه می کنید که خط مورد نظر ار سمت چپ فاصله می گیرد . این کار را تا رسیدن به نقطه مورد نظر خود تکرار کنید .

البته برای این کار روش دیگری هم وجود دارد و آن هم استفاده از آیکونی است به نام Indent  که معمولا در نوار ابزار وجود دارد .

با هر بار کلیک بر روی این آیکون دقیقا عمل مشابه فشردن Tab  برای ما رخ می دهد  خطوط کد ما دچار فرو رفتگی می شوند  . 

۳- از کامنت ها غافل نشوید .

شاید هیچ چیز در محیط کد نویسی به اندازه کامنت ها برای مخاطبی که دارد کدهای ما را بررسی می کند نمی تواند کمک کننده و راهگشا باشد  و از طرفی هم برنامه ما را صاحب کد نویسی حرفه ای می کنند . 

کامنت ها  برای مفسر برنامه ما بی ارزش هستند .

این به این خاطر است که مفسر برنامه از آنها سر در نمی آورد و اصلا هم به آنها توجه نمی کند . اما در عوض کامنت ها برای خواننده انسانی کدها فوق العاده می توانند مهم باشند .

کامنت ها توضیحاتی هستند که برنامه نویس در مورد کاری که هر خط از کد یا هر بلوک از کد انجام می دهند برای فهم بهتر خواننده در بین خطوط کد خود درج می کند .

 

این مطلب ادامه دارد ………… 

کد نویسی حرفه ای

 

برنامه نویسی VBA بازدید : 273 views 13 اکتبر, 2020 ۰