آشنایی با انواع Query ها در اکسس (قسمت سوم)

آشنایی با انواع Query ها در اکسس

در بخش های اول و دوم  از آموزشهای  مربوط بهآشنایی با انواع Query ها در اکسس کار خود را با آشنایی با Select Query ها   آغاز کردیم . 

مطالب مربوط به این دو پست را می توانید از طریق لینک های زیر مطالعه نمایید . 

نگاهی جامع به انواع Query  ها و کاربرد آنها در اکسس 

آموزش جامع کار با Query ها در اکسس -قسمت دوم

از آنجا که  این آموزش ها از یک توالی برخوردار است توصیه می کنم قبل از مطالعه این آموزش ابتدا آموزش های قبلی را مطالعه نمایید و سپس به سراغ مطالعه این آموزش بیایید . 

همانطور که در مطالب قبلی عنوان شد Select Query یکی از انواع مختلف کوئری ها هستند که برای جستجو و فیلتر کردن اطلاعات موجود در یک یا چند جدول از آنها استفاده می نماییم . 

در قسمت اول از آموزش مربوط به این نوع از کوئری ها ساده ترین نوع آنها را توضیح دادیم . در قسمت دوم نیز به این کوئری ها با استفاده از برخی از اپراتورها و عملگرهای  شرطی برخی از شروط را برای این کوئری ها تعیین نمودیم تا نتایج بهتری را کسب نماییم  .

در این قسمت از آموزش نیز می خواهم با استفاده از تکنیکی تحت عنوان پارامتر ها  حالت پیشرفته تری را به این جستجوهای خود بدهیم . 

ابتدا جدول زیر را در نظر بگیرید .

آشنایی با انواع Query ها در اکسس

می خواهیم با استفاده از یک Select Query  لیست تمام دانش آموزانی را که در مقطع اول هستند را فیلتر کنیم برای این کار مطابق تصویر زیر عمل می کنیم .

 

آشنایی با انواع Query ها در اکسس

حال فرض کنید که این بار بخواهیم که کلیه دانش آموزانی را که در مقطع دوم هستند را فیلتر کنیم .

برای این کار دو راه پیش روی ما قرار دارد . 

راه اول این است که به محیط طراحی کوئری خود رفته و در فیلد مربوط به Criteria  عبارت مورد نظر خود را برای فیلتر شدن که در اینجا عبارت “دوم ” که اشاره به مقطع تحصیلی دوم دارد را درج نموده و مجددا کوئری خود را اجرا نماییم . 

اما این کار چند ایراد اساسی دارد اول اینکه اگر شما برنامه خود را به اینصورت در اختیار کاربر قرار دهید هر بار که کاربر بخواهد مقادیر مختلف را فیلتر نماید ناچار است که وارد محیط طراحی کوئری شده و مقادیر مورد نظر را در محل مربوطه وارد نماید و این امر این امر علاوه بر اینکه وقت زیادی را از کاربر می گیرد می تواند کاربران مبتدی را در کار با برنامه شما دچار مشکل نماید و یا ناخواسته تغییراتی را در آیتم های مربوط به کوئری بدهند که نتیجه را به کل تغییر دهد و یا اصلا مانع از اجرای کوئری شود . 

اما راه دوم که هم سریعتر است و هم مانع از بروز این مشکلات می شود این است که از قابلیتی تحت عنوان پارامتر ها در ساختار Select Query خود استفاده نمایید . 

استفاده از پارامتر در ساختار Select Query این امکان را فراهم می کند که اطلاعات مورد نیاز برای اجرای کوئری  را ازکاربر دریافت کنیم بدون اینکه نیاز باشد که کاربر وارد محیط طراحی کوئری شود . 

چگونگی استفاده از پارامتر ها در کوئری (parameter query)

برای ایجاد یک  پارامتر در ساختار Select Query فقط کافی است  در  قسمت Criteria  به جای وارد نمودن عبارت شرط مورد نظر از یک پیغام مناسب که در داخل دو کاراکتر  [  ] قرار گرفته است استفاده نماییم . 

 بعنوان مثال برای فیلتر کردن دانش آموزان در مقاطع مختلف می توانیم پیغام زیر را در قسمت مربوط به  Criteria وارد نماییم . 

[ لطفا مقطع تحصیلی  مورد نظر را وارد کنید . ]

تصویر زیر گویای این امر است . 

آشنایی با انواع Query ها در اکسس

اکنون اگر کوئری خود را اجرا کنید ملاحظه خواهید نمود که کادری حاوی پیغام درج شده توسط شما به کاربر نمایش داده می شود و از کاربر خواسته می شود که عنوان مقطع مورد نظر خود را برای فیلتر شدن درج نماید . 

در کادر مربوطه فقط کافی است عنوان مقطع را وارد نموده و با زدن OK ملاحظه می نماید که اطلاعات بر مبنای شرطی که در کادر مربوطه وارد نمودیم فیلتر شده و برای ما نمایش داده می شود . 

آموزش اکسس بازدید : 1,936 views 15 جولای, 2019 ۲