زبان برنامه نویسی VBA را از کجا شروع کنیم؟

من مدتها بود که با نرم افزار های خانواده آفیس شامل اکسل ، اکسس ، پاورپوینت و یا Word  سر و کار داشتم و در زمینه کار با اونها مهارت هایی در حد قابل قبول رو کسب کرده بودم .

مدتی گذشت تا همزمان که در کار با این نرم افزار ها به تدریج پیشرفت می کردم  عبارات و اصطلاحات جدیدی  روبرو شدم عباراتی مثل : .

زبان برنامه نویسی VBA، ماکرو نویسی ، کدهای ویژوال بیسیک ، برنامه نویسی در اکسل ، برنامه نویسی در اکسس.

اینها عبارات و اصطلاحاتی بودند که اول بار که با آنها برخورد کردم انواعی از سوالات در ذهنم شکل گرفت از جمله اینکه :

–  برنامه نویسی VBA چی هست ؟

–  ماکرو چیست ؟ چه کاربردی داره ؟ چه جوری میشه یک ماکرو رو ایجاد کرد و …

– اصلا چه نیازی به برنامه نویسی در محیط آفیس هست من که تمام کارهایی رو که مد نظرم بوده رو تا به حال بدون هیچ دردسری توی محیط این نرم افزار ها انجام دادم حالا چه نیازی به برنامه نویسی هستش ؟

مدتها گذشت و خوب در این مدت سخت به دنبال یافتن پاسخی برای همه سوالات بودم .

سوالاتی که ممکن است برای شمایی هم که تازه با مفهوم برنامه نویسی VBA آشنا شده اید در ذهن شما هم شکل بگیرد .

من امروز می خواهم در این مطلب آموزشی به پاسخ برخی از این سوالات بپردازم .

پس از شما دعوت می کنم که تا انتهای این مطلب با من همراه باشید . 

یکی از مواردی  است که کاربران آفیس می توانند به مرور و با پیشرفتهایی  که در کار با نرم افزار های آفیس بدست می آورند بدان نیاز پیدا کنند . 

 امروز و در این پست آموزشی می خواهم در خصوص موارد زیر با شما به تبادل اطلاعات بپردازم 

  • اینکه زبان برنامه نویسی VBA چیست و چه کارهایی می تواند برای ما انجام دهد ؟ 
  • اینکه چرا و چه موقع باید برنامه نویسی VBA را در محیط برنامه های آفیس یاد بگیریم ؟
  • آیا برای فراگیری این زبان نیاز به مهارت خاصی داریم ؟ 
  • از طریق چه منابعی و چگونه می توانیم به فرا گیری این زبان اقدام نماییم ؟

از شما دعوت می کنم که برای بررسی این مسائل و رسیدن به پاسخ آنها همراه من باشید . 

بیایید با هم به بررسی  موارد بالا بپردازیم : 

 زبان برنامه نویسی VBA چیست؟  

زبان برنامه نویسی VBA

 

VBA که از اول کلمات      Visual Basic For Apllication      می آید زبانی است مشتق شده از زبان برنامه نویسی    Visual Basic     که برای مدیریت برخی از اپلیکیشن ها یا نرم  افزارهای کاربردی خانواده آفیس اختصاصی سازی شده است.

البته خود این کلمه اپلیکیشن هم برای خود داستانی دارد که برای آشنایی با معنا و مفهوم آن می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید .

مطلب مرتبط : آشنایی با مفهوم اپلیکیشن در زبان برنامه نویسی VBA . 

منظور از اینکه می گوییم اختصاصی شده است یعنی چه ؟ 

منظور این است که این زبان دارای یکسری دستوراتی است که مختص کار با نرم افزار هدف و فقط مخصوص کار با همان نرم افزار ،  درون آن قرار داده شده است . 

و اگر باز هم بخواهم قضیه را روشن تر از این بیان کنم اختصاصی شده یعنی اینکه اگر شما در محیط نرم افزار اکسل باشید و بخواهید با استفاده از کدهای VBA این برنامه را کنترل نمایید یکسری دستورات در VBA وجود دارد که فقط مختص خود اکسل است و اگر همان دستورات را بخواهید برای اکسس هم به کار ببرید راه به جایی نخواهید برد چون هم اپلیکیشن هدف شما تغییر یافته است و هم اشیایی که در این دو برنامه هستند کاملا با هم متفاوت هستند . 

بعنوان مثال شما در اکسل چیزی به نام  SHEET  دارید که در اکسس چنین چیزی وجود ندارد پس VBA موجود در اکسل یکسری دستورات برای مدیریت SHEET دارد که این دستورات در اکسس کاربردی ندارد چون چنین شی در اکسس وجود ندارد . 

زبان VBA چه کارهایی می تواند برای ما انجام دهد ؟

مطلب مکمل این قسمت : آشنایی با مفهوم شی  ( object ) در VBA

 

پس تا اینجا متوجه چیستی برنامه نویسی     VBA  شدیم و اما اینکه این زبان برنامه نویسی چه کاری را می تواند برای ما انجام دهد را با ذکر یک مثال برای شما توضیح می دهم . 

فرض کنید که شما فرمی را طراحی نموده اید و درون این فرم یک دکمه قرار داده اید حال می خواهید اگر کاربر بر روی این دکمه شما کلیک کرد اکسس یک پیغام از  طرف شما به کاربر نمایش بدهد .

برای این کار دو راه بیشتر ندارید یا استفاده از ماکروها استفاده کنید و یا از کدهای VBA .

به کل این فرایندی که از سوی شما طی می شود که به برنامه بگویید که چه زمانی و چه پیغامی را به کاربر نمایش دهد را تحت عنوان برنامه نویسی می شناسیم . 

و در این فرآیند برنامه نویسی شما دو ابزار دارید که یکی همان ماکروها هستند و دیگری نیز کدهای VBA .

در آینده در مطلب مفصلی به هر کدام از این ها که ماکرو چیست و چه کاربرد و چه تفائتی با کدها دارد خواهم پرداخت . 

چرا و چه موقع باید برنامه نویسی VBA را در محیط برنامه های آفیس یاد بگیریم ؟

اینکه چرا و چه موقع باید به سراغ استفاده از کدهای    VBA  برویم بسته به میزان مهارت شما در کار با این  نرم افزار ها دارد . 

یعنی ممکن است مهارت شما به حدی برسد که  خود بخواهید تغییراتی را در عملکرد این برنامه ها ایجاد کنید و دلیل مهمتر اینکه ممکن است که شما در کار با این برنامه ها نیاز هایی داشته باشید که بصورت پیش فرض و در حالت عادی در این برنامه ها قرار داده نشده اند . 

بعنوان مثال ممکن است شما در اکسل برای یک فروشگاه فاکتوری را صادر نمایید و نیاز داشته باشید که مبلغ نهایی خرید علاوه بر اینکه بصورت عدد محاسبه می شود همین عدد بصورت حروف نیز درج شود . 

مسلما نمی خواهید که این کار را بصورت دستی انجام دهید اما از طرفی هم که اکسل هم چنین قابلیتی شامل تبدیل اعداد به حروف را ندارد بنابراین اینجا ناچار هستید که به سراغ کدهای VBA رفته و با استفاده از این کدها  از اکسل بخواهید که اعداد مورد نظر شما را بصورت حروف فارسی در آورد . 

 

آیا برای فراگیری این زبان نیاز به مهارت خاصی داریم ؟ 

پاسخ به این سوال خیر است حتی در خصوص مهارت کار با برنامه هدفی که می خواهید برای آن برنامه نویسی کنید نیز لازم نیست در حد بالای مهارت قرار داشته باشید . تمامی چیزی که برای یادگیری این برنامه نویسی نیاز دارید مهارت در کار با اکسس یا اکسل در حد متوسط و به بالا ، آشنایی با زبان انگلیسی در حد خواندن و نوشتن معمولی و  مهمترین جزء علاقه و پشتکار فراوان برای فراگیری این زبان است .

 

از طریق چه منابعی و چگونه می توانیم به فرا گیری این زبان اقدام نماییم ؟

خوشبختانه امروزه به مدد اینترنت و سایتهای متعددی که در زمینه های آموزشی وجود دارند مشکلی در خصوص پیدا کردن منابع در فرمت های مختلف اعم از متن ، تصویر و فیلم های آموزشی نخواهید داشت . 

فقط باید این نکته را بگویم که شاید منابعی که به زبان فارسی در این زمینه هستند به گستردگی و  وسعت منابع انگلیسی نباشد بنابراین بهتر است با تقویت زبان انگلیسی خود به سراغ آموزش های موجود در سایتها ، فیلم ها و کتابهای خارجی زبان بروید . 

 

  • ***   و در پایان این خبر خوش را هم به شما بدهم که این سایت بطور تخصصی در خصوص آموزش VBA فعالیت خود را شروع نموده و به تدریج دوره های آموزشی متعددی را در این زمینه برگزار خواهد نمود . ***
آموزش اکسس بازدید : 2,503 views 2 آگوست, 2017 ۰