مفهوم شی (object) در اکسس و برنامه نویسی VBA

مفهوم شی (object) در اکسس یکی از مفاهیم مهم و کاربردی  در  کار با برنامه اکسس و بخصوص  در ارتباط با برنامه نویسی VBA است .

اینکه   Object     چیست؟ چه مفهوم و کاربردی در کار با اکسس و برنامه نویسی مرتبط با آن دارد موضوعی است که در این مطلب آموزشی می خواهم به آن بپردازم  دارد . 

اجازه بدهید مطلب را به ساده ترین شکل ممکن برای شما بیان کنم . هم من و هم شما به خوبی می دانیم که ما در دنیایی زنگی می کنیم که اطرافمان مملو از اشیاء مختلف و متفاوت است .

مطمئنا اگر از شما بخواهند که نام چند شی را در اطراف خود  عنوان کنید در این کار هیچ گونه مشکلی ندارید و حتی این کار را نه با نگاه کردن به اطراف خود بلکه با چشمانی بسته نیز می توانید انجام دهید .

تمامی اشیاء مختلف پیرامون شما  دارای ویژگی های مختلفی هستند . و مطمئنا در نام بردن این ویژگی های اشیاء نیز مشکلی نخواهید داشت . 

 

مطلب پیشنهادی : قرار دادن متن راهنما در تکست باکس اکسس 

 

ما در دنیای پیرامون خود اشیاء را بر اساس سه مولفه زیر دسته بندی می کنیم : 

  • اینکه یک شی چه ویژگی هایی دارد 
  • اینکه یک شی چه قابلیتهایی دارد . 
  • اینکه یک شی چه کارهایی را می تواند برای ما انجام دهد . 

بعنوان  مثال به تصویر زیر نگاه کنید . 

اشیا در اکسس

این یکی از بی شمار اشیایی است که در پیرامون ما وجود دارد و هر روز با امثال اینها  سر و کار داریم . 

حال اگر از شما بخواهم که چند ویژگی از این شی را نام ببرید شما به چه چیزهایی اشاره می کنید . 

رنگ خودرو ، طول و عرض و ارتفاع خودرو ، نوع خودرو ، وزن خودرو  و  بسیاری دیگر از مواردی هستند که بعنوان ویژگی های این خودرو بعنوان یک شی می توان برای آن نام برد . 

اگر در خصوص قابلیت های این شی از شما سوال شود به چه چیزهایی اشاره می نمایید

اینکه می تواند حرکت کند ، با خود بار یا مسافر جابجا کند ، قابلیت حرکت در جهت عکس را دارد  اما  آیا این خودرو بعنوان یکی شی قابلیت این را دارد که در زیر آب حرکت کند یا قابلیت پرواز کردن در هوا را نیز دارد ؟ 

در خصوص اینکه این شی چه کارهایی می تواند برای ما انجام دهد که بستگی به انتخاب ها و امکاناتی دارد که سازنده برای آن تعریف نموده است . 

 

بعنوان مثال اگر شما پدال گاز را در این خودرو فشار دهید خودرو ساز برای خودرو تعریف کرده است که باید دور موتور را بالا ببرد یا در حال حرکت سرعت خودرو را اضافه کند و برعکس وقتی پدال ترمز را فشار می دهید سازنده تعریف نموده است که با مکانیسمی از سرعت خودرو بکاهد . 

بسیار خوب ، با این ذهنیت می خواهیم به سراغ اصل موضوع خود برویم یعنی تعریف شی و آشنایی با مفهوم آن در برنامه اکسس یا اکسل . 

در یک کلام باید بگویم که هر آن چیزی که شما در  محیط کاری خود چه در اکسس و یا چه در اکسل مشاهده می کنید حکم یک شی را دارد . 

بعنوان مثال به فرم زیر که نمونه ای از فرم های اکسس است توجه کنید . 

 

Application ومفهوم انواع آن در برنامه نویسی VBA

هر آنچه که شما در این فرم می بینید در حکم یک شی است یعنی اگر از شما بخواهند تعداد اشیاء موجود در این فرم را نا ببرید تک تک اجزا موجود در این فرم شامل text box, combo box , label , check box و ….    و هر آنچه که ممکن است به این فرم اضافه شود یک شی محسوب می شود . 

 

در کار با اشیا موجود در اکسس و یا اکسل باید این دو نکته را فرا بگیرید . 

  •    اشیا موجود در دنیای واقعی ما همچنان که خود حکم یک شی را دارند اما در عین حال می توانند از اجزاء مختلفی تشکیل شده باشند که همه آنها نیز خود در حکم یک شی هستند درست مثل مثال خودرو بالا که در عین حال که خود خودرو در حکم یک شی است اما در همان حال از اجزا زیادی تشکیل شده که همه آنها به تنهایی در حکم شی هستند مانند دربها ، لاستیک ها ، شیشه ها ، صندلی ها و ….

          در اکسس نیز وضعیت دقیقا به همین گونه است بدین صورت که یک فرم  یا یک گزارش و …. در اکسس حکم یک شی را دارد اما           در همین حال این شی خود می تواند حاوی اشیا مختلف دیگری باشد  که شامل combo box , label , check box و …. می باشد 

           و این خود اشاره به مفهومی به نام کلکسیون (Collection ) یا مجموعه ها  دارد که در فرصتی دیگر بطور مفصل به آنها خواهم              پرداخت 

  • ما در کار با اشیا در اکسس یا اکسل با ۳ مولفه سر و کار داریم.  

          مولفه اول همان ویژگی آن شی است  که در دنیای VBA از آن بعنوان  Property  نام می برند . اگر ما یک تکس باکس موجود در یک فرم را بعنوان یک شی در نظر بگیریم  از خصوصیاتی شامل رنگ زمینه تکس باکس ، اندازه تکس باکس ، نوع فونت نوشته آن و …  را می توان  بعنوان Property یا  ویژگی های آن در نظر گرفت . 

        مولفه دوم کارهایی است که یک شی می تواند با توجه به ماهیت خود برای ما انجام دهد که از آن تحت عنوان    Method   نام می بریم . مثلا شی تکس باکس می تواند یک متن را درخود بپذیرد که این در واقع  از قابلیت های این شی است که در  اصطلاح برنامه ریزی از آن بعنوان Method  یاد می نماییم . 

        مولفه سوم شامل رویدادهایی است که می تواند از سوی ما و یا خود برنامه بر روی شی اتفاق بیفتد که از آن بعنوان    Event نام می برند . وقتی شما بر وری یک دکمه کلیک می کنید در واقع رویدادی را بر روی آن دکمه ایجاد نموده اید که از آن تحت عنوان Event  نام می بریم . 

در یک کلام کار برنامه نویس مدیریت اشیاء موجود در  برنامه خود با استفاده از  سه مولفه ای است که در بالا به آنها اشاره نمودم . درخصوص اینکه چگونه و از چراههایی می توان این کار را انجام داد در آموزش های بعدی بطور مفصل صحبت خواهم کرد . 

 تا اینجا با مفهوم شی (object) در اکسس بصورت مقدماتی آشنا شدیم . انشاء الله در آموزش های بعدی بطور تخصصی تر وارد مباحث مربوط به اشیا و نحوه استفاده و کار با آنها در محیط اکسس VBA خواهیم شد . 

 

آموزش اکسس بازدید : 1,999 views 22 جولای, 2018 ۲