نحوه ایجاد و استفاده از متن های مخفی در نرم افزار WORD

متن مخفی (Hiden Text )  یکی از امکاناتی است که نرم افزار WORD در اختیار کاربر قرار می دهد تا بتواند بنا بر نیاز خود از آنها در جهت اهداف خاصی استفاده نماید .

اینکه منظور از متن مخفی  یا همان Hiden Text چیست ؟ چگونه متن های خود را مخفی کنیم ؟ و اصلا  یک Hiden Text چه کارایی می تواند برای ما داشته باشد موضوع این پست آموزشی است .

 

متن مخفی    Hiden Text   چیست ؟

متن مخفی اصطلاحا به قسمتی از نوشته های موجود در یک متن گفته می شود که بنا بر دلایلی که در ادامه همین مطلب ذکر خواهم نمود ، آنها را  از دید کاربر مخفی می کنیم .

یک متن مخفی هیچ تفاوتی با یک متن معمولی ندارد به همین جهت هر کاربری که امکان دسترسی و اجازه اعمال تغییرات در متن شما را داشته باشد به راحتی می تواند به متن های مخفی شده شما نیز دسترسی پیدا نماید مگر اینکه خود شما با استفاده از تنظیماتی که در آموزشی جداگانه به آن خواهم پرداخت اجازه این کار را به کاربر ندهید . 

 

چرا باید یک متن مخفی  ایجاد کنیم ؟

این کار دلایل متعددی می تواند داشته باشد که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنم .

 

  1. فرض نمایید که شما نوشته ای دارید و می خواهید  آن را برای ویرایش و نظر دادن در اختیار فرد یا افراد خاصی قرار دهید اما نخواهید که تمام متن های شما در اختیار دیگران قرار گیرد می توانید به سادگی قسمت های مورد نظر متن خود را با استفاده از قابلیت Hiden Text از دید سایرین مخفی نمایید .
  2.  اگر شما متنی داشته باشید و قصد داشته باشید نوشته های خود را پرینت نمایید اما بخشهایی را که تشخیص می دهید در پرینت نباشد را به آسانی می توانید با استفاده از قابلیت از پرینت حذف کنید .
  3. اگر در متن شما نوشته هایی بصورت توضیحات وجود دارد که می خواهید این توضیحات فقط برای خود شما نمایش داده شود می توانید آنها را با استفاده از این قابلیت به راحتی از دید دیگران مخفی نمایید .

اینها سه مورد از کاربرد هایی بودند که متن های مخفی می توانستند برای ما داشته باشند . اگر شما نیز کاربردهای دیگری از این قابلیت می شناسید را می توانید در قسمت نظرات اعلام کنید تا همه از آن استفاده کنیم .

 

چگونه یک متن مخفی ایجاد کنیم ؟ 

بعد از اینکه دانستیم منظور از متن مخفی چیست و چه کاربردهایی می تواند برای ما داشته باشد نوبت به این است که ببینیم چگونه می توانیم یک متن را مخفی نماییم . 

برای این کار فقط چند  مرحله ساده را باید انجام دهیم : 

  • متن مورد نظر خود را به حالت انتخاب در آورید . 
  • از سربرگ Home  و از داشبورد Font بر روی فلش کناری نمایش داده شده در تصویر زیر کلیک کنید . 

 

متن مخفی در Word

 

 

  •   بعد از طی این مراحل پنجره زیر برای شما به نمایش در می آید . برای مخفی نمودن متن انتخاب شده خود کافی است گزینه Hiden  را مشابه تصویر زیر انتخاب نمایید . 

آموزش Word

اکنون اگر به محیط کاری خود برگردید خواهید دید که متن انتخاب شده بصورت مخفی در آمده است . 

 

چگونه متن خود را از حالت مخفی خارج نمایید ؟ 

برای این کار دو راه در پیش دارید اول اینکه با استفاده از کلیدهای ترکیبی CTRL+A کل متن خود را انتخاب نموده و سپس با رفتن به پنجره فونت تیک گزینه مربوط به Hiden  را بردارید . با این کار تمامی متن های مخفی شده در متن از حالت مخفی خارج می شوند . 

راه دوم هم این است که از طریق داشبورد Paragraph  گزینه موسوم به Show / Hide  را انتخاب نمایید . 

متن مخفی

 

با این کار علائمی موسوم به formatting marks در تمامی متن شما ظاهر می شود . دقت کنید که در زیر  قسمت هایی از متن شما که به صورت مخفی است خطوطی نقطه چین مانند درج می شود که می توانید تشخیص دهید که این قسمتها در حالت عادی بصورت مخفی هستند . 

آموزش WORD بازدید : 1,137 views 26 سپتامبر, 2018 ۰